10452954_909697585712756_2983754779873662505_oMeciul de la Fortaleza dintre Germania şi Ghana începe foarte bine pentru ghanezi având prima mare ocazie în minutul 13, Atsu, jucătorul lui Vitesse Arnhem, șutează periculos din afara careului, dar Neuer reușește să respingă. Nemţii ies la atac şi irosesc o mare ocazie de gol în minutul 29, Gotze trimite periculos în careu din bandă, dar Boye respinge în Asamoah și balonul iese apoi în corner. Finalul de repriză este extrem de echilibrat, Ghana ține mai mult de minge și reușește astfel să domolească presiunea nemților. La pauză Germania – Ghana 0-0. Repriza secundă începe perfect pentru Germania care reuşeşte să deschidă scorul în minutul 51, Muller centrează excelent, iar Gotze deschide scorul cu șansă, după ce lovește balonul cu capul și apoi cu genunchiul. Avantajul nemţilor durează doar 4 minute, în minutul 55  A. Ayew reușește să marcheze de lângă Mustafi, printr-o lovitură de cap plasată din careu, fără nicio șansă pentru Neuer. În minutul 63 surpriză pe Fortaleza, Ghana reuşeşte să treacă în avantaj, Asamoah Gyan scapă pe contraatac, rămâne singur cu Neuer și înscrie cu un șut puternic, fără speranțe pentru portarul german. Peste 3 minute ghanezii puteau să îşi majoreze avantajul, Atsu se întoarce și trage periculos, însă Neuer reține. În minutul 71 nemţi reuşesc să restabiliească egalitatea, Corner pentru nemți, balonul ajunge în careu la Howedes, care deviază decisiv pentru Klose, iar vârful nemților apare excelent în fața porții și înscrie. Până la finalul meciului ambele echipe au ratat ocazii monumentale şi au tercut în nenumărate rânduri pe lângă golul victoriei. Rezultat final Germania – Ghana 2-2. Nemţii cu un pas în optimi, iar ghana mai păstrează şanse pentru locul 2.

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer – J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes – Lahm, Khedira, Kroos – Gotze, Ozil, Muller

Selecționer: Joachim Low

Ghana: Dauda – Afful, Boye, Mensah, Asamoah – Rabiu, Muntari – Atsu, K.P. Boateng, A. Ayew – Gyan

Selecționer: James Appiah