10369029_900417186640796_7227690535374968230_oMeciul de pe Arena Fonte Nova din Salvador dintre Germania şi Portugalia începe cu o mare ocazie de gol în minutul 7. Cristiano Ronaldo intră în careu pe partea stângă iar şutul acestuia este respins de Neuer. Peste doar un minut vine şi replica nemţilor, Khedira trimite milimetric pe lângă poartă de la 20 de metri, după o eroare a lui Rui Patricio. În minutul 10 penalty pentru Germania după un fault al lui Perreira asupra lui Gotze, iar Toms Muller înscrie fără emoţii de la punctul cu var. În minutul 25 lusitanii irosesc încă o ocazie de gol prin Nani care trimite un şut de pe partea dreaptă puţin peste vinclul de la colţul lung. Peste 7 minute, în minutul 32 nemţii îşi majorează avantajul. Kroos execută un corner de pe dreapta, iar Hummels înscrie cu o lovitură de cap pentru 2-0. Replica lusitanilor vine peste doar 3 minute atunci când Coendrao din careu alege să-i paseze lui Cristiano Ronaldo, care nu ajunge balonul. În minutul 37 situaţia se complică pentru portughezi atunci când Pepe îşi lasă echipa în zece după un contact cu Muller, acesta s-a dus şi la împins cu capul pe atacantul german. În prelungirile primei reprize Muller realizează dubla, acesta marchează din centrul careului după o centrare a lui Kroos. La pauză Germania – Portugalia 3-0. La 6 minute după reluarea reprizei, nemţii trec pe lângă 4-0 atunci când Ozil din situaţie 1 la 1 nu reuşeşte să îl învingă pe Rui Patricio, acesta respinge până la Muller iar lovitura de cap a atacantului german trece puţin peste. În minutul 69 nemţii mai irosesc o şansă de a-şi mări avantajul. Schurrle porneşte într-o cursă pe partea dreaptă pasează în centrul careului la Gotze, acesta întârzie şutul, apoi trimite spre poartă, dar şutul este trimis în corner. În minutul 75 lusitanii cer lovitură de la 11 metri după o intervenţie a lui Howedes asupra lui Eder. În minutul 78 Thomas Mueller realizează hattrick-ul, acestă profită de o respingere greşită a lui Rui Patricio, iar germanul îndeplineşte o simplă formalitate şi face 4-0. În prelungirile partidei Cristiano Ronaldo execută o lovitură liberă, iar şutul acestuia este respins respins spectaculos în corner de Neuer. Rezultat final Germania – Portugalia 4-0.

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes – Lahm – Khedira, Kroos – Muller, Ozil, Gotze
Antrenor: Joachim Low

Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao – Miguel Veloso – Joao Moutinho, Raul Meireles – Nani, Cristiano Ronaldo – Hugo Almeida
Antrenor: Paulo Bento