Gimnasta arădeană Iulia Berar a terminat concursul de la Baku, de calificare la Jocurile Olimpice ale Tineretului din Argentina, pe locul 18 cu 47.398 puncte, ratând de puţin „biletele” pentru Buenos Aires.
Miza competiției a fost de a prinde un loc între primii 17 sportive, în clasamentul la individual compus. Cu 48.632 puncte, cealaltă gimnastă tricoloră, Ana Maria Puiu (CSȘ Focșani), s-a clasat pe poziția a zecea (aplicând regula cu doar o reprezentantă din fiecare țară), a 14-a la general, reuşind astfel să se califice.
Iulia Berar a avut în Azerbaidjan punctaje de 8.466 la sărituri, 6.066 la paralele, 6.166 la bârnă și 7.800 la sol. Pentru gimnasta de la CS Municipal Arad urmează şi alte competiții importante, componenta lotului național de la Deva având obiective îndrăznţele în acest an.