După 15-1 în campionatul Ligii a II-a feminin, AC Piroș Security
le-au surclasat și în primul tur al Cupa României pe conjudețenele de la Ineu. Pe „Centralul” din Țara Zărandului, tabela s-a oprit la 11-4 în favoarea elevelor lui Gigi Cameniță, într-o partidă fără istoric.
Oaspetele aveau un avans de 5-0 după primele 23 de minute, iar scorul pauzei a fost 7-1. Cociuba (3), Olariu (3), Bălaș (2), Vanu (2) și Liheț au fost marcatoarele „leoaicelor”, dar golghetera partidei a fost ineuanca Florentina Ancăș, cu un „poker” în poarta lui Bajko.
Ineu: Gașpar – Vătămanu, Covaci, Gruia, Preală – Crăciuc, Joldeș, Mihăieș, Sebastian – Cristea, Ancăș. Au mai jucat: Andea, Muj, Dragoș
Piroș Security: Bajko – Bodnar, Liheț, Marcea, Dobrea – Olariu, Adam, Nagy, Cociuba – Vanu, A. Bălaș. Au mai jucat: Matei, Balcan
Arbitri: Tudor Jurcă – Andrei Pantea, Vlăduț Stanciu
În etapa viitoare a ligii secunde, ambele formații joacă în deplasare. Ineul, la Ișalnița, cu Luceafărul Filiași, iar Piroș Security are derby cu Olimpia II Cluj, liderul fără drept de promovare al seriei a II-a.