Echipa fanion a Aradului a răs­puns pozitiv după înfrângerea de la Brăila și micilor neplăceri provocate de mutarea pe terenul de la Șiria pentru campania de primăvară a Ligii a II-a. Codașa Reșița nu a avut nicio șansă pe arena de la poalele Cetății, scorul putând fi și mai mare la numărul de ocazii create de „roș-albi”.
Roșu i-a lăsat pe bancă, în tribună sau în… pat pe Burlă, Muntean și Curtuiuș și i-a aruncat în luptă din primul minut pe Filaret, Copil și Petre. Stoica a avut și el câteva absențe, dar la maniera hotărâtă în care UTA a abordat întâlnirea echipei sale îi era greu să scoată ceva din meciul ce a contat pentru etapa a 23-a.
Formația arădeană și-a respectat tot timpul statutul de favorită certă în fața formației pregătite de Mihai Stoica având prima ocazie prin Strătilă, chiar  în minutul 3, dar șutul de la 25 de metri al mijlocașului de bandă a trecut puțin pe lângă poartă. Totuși, deschiderea scorului a venit după 2 minute. Aunci, Adi Petre a scăpat pe contraatac cu un adversar în spate, a pătruns în careu şi a șutat lobat de la 14 metri lateral stânga peste Vlad Ignat, la colţul lung: 1-0. Gazdele au conti­nuat să domine teritorial disputa și minutul 12 a dus golul doi. Gligor a centrat tăiat și puternic de pe dreapta, Copil și Radu au șters discret balonul ce s-a dus cuminte lângă bara din dreapta lui Ignat.  Vîlceanu putea să își treacă în cont al doilea gol consecutiv pentru gruparea „alb-roșie”, dar reluarea sa după o pasă cu călcâiul a lui Petre a fost reținută de portarul oaspeților. Până la pauză, în ciuda dominării teritoriale categorice, UTA nu și-a mai trecut în cont decât o singură ocazie la șutul lui Chindriș de la 23 de metri, care a ocolit de puțin buturile porții adverse.
„Bătrâna Doamnă” nu a slăbit ritmul nici la revenirea de la cabine și ratarea lui Jorza din numai 7 metri (lat mult peste) a anunțat golul de 3-0, sosit în minutul 53. David a ridicat mingea peste apărarea oaspeților, Petre a scăpat din marcaj și l-a executat pe Ignat cu un lob de toată frumusețea. De abia după o oră de joc, s-au văzut și reșițenii în careul lui Miron, dar Dina a tras eronat doar în plasa laterală. Același fost atacant al Vâlcei a avut golul în bocanc, dar nu a nimerit spațiul porții din careul mic. De partea cealaltă, Petre a fost pragmatic și a reluat simplu în plasă o centrare a lui Vîlceanu, la care nu a ajuns ita­lianul Piccioni (min. 83). Tabela se mai putea modifica odată dacă Robert Vîlceanu nu ar fi tras exact în Ignat din careul de 6 metri.
Oricum, succesul clar o readuce pe UTA pe locul 2 în clasamentul ligii secunde, la 6 puncte în spatele liderului Juventus și unul peste Sepsi Sfântu Gheorghe. Vineri seara, arădenii joacă din nou pe puncte, la Mioveni.
UTA: Miron – David, Manea, Gligor, Filaret – Chindriş, Jorza (71 Tănase) – Strătilă (64 Piccioni), Copil (82 Andor), Vîlceanu – Petre. Antrenor: Laurenţiu Roşu
Metalul: Ignat – Rz. Petre, Cioranu (60 Dr. Matei), Munteanu, Dima –  Al. Radu, V. Lupu – Oancea (60 Bortoneanu), Fl. Pîrvu, Buduroi – M. Dina (84 F. Paraschiv).
Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Cristian Lucaci, Radu Despa (ambii din Baia Mare). Arbitru de rezervă: Rareș Vidican (Oradea).
Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Daniel Sabou (Zalău).