Zi neagră pentru iubitorii tenisului din țara noastră. Din trei jucătoare reprezentând România și alte două de origine română, am rămas cu o singură jucătoare calificată în turul 3 la Roland Garros. Aceasta este Irina Begu (63 WTA), care a învins-o cu 6-7, 6-3, 6-4 pe Ekaterina Alexandrova. Meciul n-a fost lipsit de peripeții: la 0-2 în setul decisiv, Irina a avut o răbufnire nervoasă dând cu racheta de pământ însă aceasta a ricoșat nefericit în public, lovind un copil. Din fericire nu a fost vorba de ceva grav și jucătoarea noastră a fost iertată de descalificare. După această victorie Irina a reușit să urce în TOP 50 WTA, situându-se pe poziția 49. În turul 3 o va întâlni pe franțuzoaica Leolia Jeanjean (227 WTA).

Marea dezamăgire a venit de la Simona Halep care a fost învinsă în această după-amiază de chinezoaica de doar 19 ani Qinwen Zheng (74 WTA). Simona a început bine meciul, a câștigat lejer primul set, cu 6-2 dar apoi s-a prăbușit. La 1-1 în setul 2 a reușit un break dar apoi a început să facă numeroase greșeli iar oponenta sa a câștigat 5 game-uri la rând. Din păcate lucrurile au evoluat la fel și în setul decisiv, pe care Zheng și l-a adjudecat cu 6-1.

Și Sorana Cârstea a părăsit turneul, eliminată de Sloane Stephens. Americanca s-a impus în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-0. Din păcate, la fel ca și Simona, Sorana a început foarte bine partida dar a sfârșit-o în genunchi.

N-am avut astăzi vești bune nici de la Emma Răducanu respectiv Bianca Andreescu, eliminate de Aliaksandra Sasnovich respectiv Belinda Bencic