Excelent debut pentru noua echipă de handbal masculin a Aradului. Despre care, la finalul jocului de sâmbătă, cea mai interesantă concluzie a tras-o antrenorul baschetbalistelor de la Univ Goldiş ICIM Arad, Stacy Nolan, care spunea: „Este o echipă mai bună a Aradului decât cea pe care am
văzut-o acum cinci ani!”.
Victoria s-a născut greu, după o primă repriză dominată de sibieni, care au condus în permanenţă pe tabelă, chiar şi cu 4 goluri. Mai mult, oaspeţii au marcat gol şi când aveau doi eliminaţi, iar lucrurile păreau greu de stăpânit de arădeni. Însă, după pauză, antrenorul-jucător Gabor şi experimentatul Cristescu au dat semnalul revenirii. Iar în minutul 39 era deja 14-14. Pe fondul revenirii, Cosmin Gabor a ratat un 7 metri, însă, din fericire, oaspeţii nu au reacționat reacţionează și chiar au cedat cu totul.
După 47 de minute de la start Aradul a preluat pentru prima oară conducerea (17-16, gol Ursu) şi apoi s-a
desprins la 19-16, moment ce avea să fie decisiv. Până la final sibienii au venit doar la 2 goluri şi pentru că în poarta gazdelor Jurj a fost fenomenal şi totul s-a terminat cu o victorie mare la debutul CSŞ Avram Iancu în noua stagiune a ligii secunde de handbal masculin.
Pentru CSŞ Avram Iancu au evoluat și au marcat: Jurj – Haiduc 1 gol, Cristescu 9, Ursu 2, Grigoraş 3, Gabor 6, Daia, plus Crişan. Pe bancă au rămas: Dărăbuţ – Jurcă, Stan, Mutu, Paşca, Luca și Bun.