Meciul Hermannstadt – UTA Arad, din cadrul etapei a șaptea a Ligii 1, a ajut loc duminică seara, de la ora 18:45.

Partida s-a juca tpe arena „Gaz Metan” din Mediaș, stadionul „Municipal” din Sibiu fiind închis pentru lucrări de modernizare. Jocul de duminică seară va consemna prima întâlnire directă dintre Hermannstadt și UTA Arad la nivelul Ligii 1.

Doar o partidă au pierdut arădenii în primele șase runde, 2-3 cu Poli Iaşi , în rest au o victorie (1-0 Dinamo, deplasare) şi patru remize.

Cele două echipe s-au confruntat pentru întâia oară în principala competiţie internă. De asemenea, un duel în premieră a fost şi la nivelul băncilor tehnice, cel între Ruben Albes şi Laszlo Balint.

De partea cealaltă, Hermannstadt are un început solid de sezon, cu o singură înfrângere, împotriva campioanei CFR Cluj, două victorii și trei remize în primele șase etape.

Datorită acestor rezultate, formația antrenată de Ruben Albes a avut 9 puncte înainte de meciul cu UTA, ți s-a aflat pe locul șapte în Liga 1.

După golul marcat în începutul primei reprize UTA s-a mobilizat iar a doua repriză a venit cu multe atacuri puternice la poarta sibienilor.

În total au fost 9 lovituri de la colț pentru arădeni și tot odată multe ocazii. În cele din urmă în minutul 75 Hora bate pe colțul portarului o lovitură liberă și reușește să egaleze pentru oaspeți.

Cu toate că UTA a atacat în repriza a doua poarta celor de la Hermannstadt, finalul de meci a adus egalitate pentru cele două formații.

AFC Hermannstadt: Cristiano – Belu, Viera, I. Stoica, Opruț – Addae, R. Pires – Buzan, Mayoral, Jo Santos – F. Fortes. Pe bancă: Al. Pop – A. Sîntean, Caiado, Karanovic, Florică, Scarlatache, Alhassan, Teijeira, Oșan. Antrenor: Ruben Albes

UTA: Iacob – Pleașcă, Albu, Benga, Roumpoulakou – Isac, Roșu – Miculescu, Hora, D. Rusu – C. Rus. Pe bancă: Moldovan – Tescan, Bustea, Oroian, Buhăcianu, Morar, C. Popescu. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Horia Mladinovici (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Satu Mare) – Mihai Marica (Bistriţa). Rezervă: Marius Omuț ( Satu Mare)

Observator FRF: Salomir Marian (Cluj-Napoca – Cluj)