Chiar dacă a mai ocupat sporadic primul loc în clasamentul ligii secunde în sezoanele de după retrogradarea din elită, în vara anului 2008, UTA nu a iernat niciodată pe primul loc în clasamentul Ligii a II-a. A fost aproape în sezonul 2009-2010, cu Ionuț Popa pe bancă și în stagiunea 2016-2017, cu Laurențiu Roșu la timonă, vacanța de iarnă prinzându-i pe arădeni pe locul 2. În 2009, la două puncte în spatele celor de la FCM Târgu Mureș, în seria de Vest, iar în 2017, la 6 lungimi de undă de Juventus București. Din păcate, în niciunul dintre cele două sezoane „roș-albii” nu s-au putut întoarce în Liga 1. Acum, sub comanda lui Laszlo Balint, „Bătrâna Doamnă” e prima la 4 puncte peste Mioveni și 6 față de Rapid, bazându-se pe un lot de jucători omogenizat rapid din vară încoace. Procesul a fost grăbit și de accidentările de lungă durată ale lui Coulibaly, Ciucur, Pușcaș și Stancu, antrenorul principal al arădenilor apelând aproape la aceiași jucători cel puțin în ultima parte a returului. Chiar dacă UTA a bătut toate recordurile cu cele 8 meciuri oficiale
într-o singură lună (noiembrie), cel de-al 9-lea disputându-se chiar în prima zi a lunii decembrie. Chiar și statistica pe care o veți vedea mai jos vorbește despre 14 jucători care au depășit granița celor 800 de minute oficiale bifate, iar zece dintre ei chiar și pe cea a celor 1000 de minute petrecute pe teren.
Fundașul Florin Ilie este lider, cu 1.851 de minute în tricoul UTA-ei. Fundașul transferat în vară de la Sportul Snagov a evoluat în toate cele 21 de partide din acest sezon, fiind integralist în 20 dintre ele. Excepția o constituie meciul de la Pitești, când în primul „11” a apărut Alin Șeroni. Dar, fostul apărător al lui Poli s-a accidentat și Ilie a jucat din minutul 39 în UTA – FC Argeș 0-0. Fotbalistul originar din Alba Iulia este urmat de portarul Florin Iacob, care a fost integralist în 20 de meciuri, absentând în victoria cu Gloria Buzău (3-0), când între buturi a apărut Mirel Bolboașă. Tot din compartimentul defensiv, ce a încasat doar 13 goluri pentru a doua cea mai bună apărare a campionatului, după ASU Poli, fac parte și ocupanții locurilor 3 și 4 în clasamentul numărul de minute bifate. Aceștia sunt Marius Tomozei (care a săltat un meci pentru suspendare) și Cristian Melinte, cei patru oameni din defensivă fiind lideri în topul prezențelor și pentru că Bogdan Stancu și Andrei Rus, titulari la un moment dat, au avut accidentări musculare ce i-au ținut câteva etape pe margine.
Mai jos aveți lista completă cu numărul de meciuri și cel al partidelor jucate de fiecare utist în cele 21 de partide, asta însemnând că e luată în calcul și confruntarea cu Daco-Getica, al cărui rezultat, 6-0 pentru arădeni a fost
anulat ulterior. În dreptul marcatorilor stagionali aveți și numărul de reușite. Totodată, statistica nu ține cont de minutele de prelungire dictate de arbitri:
Florin Iacob ține sus ștacheta
„Conform cifrelor InStat este de departe cel mai bun portar din Liga a II-a”, preciza Bogdan Apostu la prezentarea din vară a lui Florin Iacob ca nou jucător al echipei UTA. Iar goal-keeperul brașovean a ținut ridicată ștacheta în prima parte a stagiunii petrecute în „roșu-alb”, iar ciferele InStat îl pun în frunte. 1.896 de minute a totalizat (InStat ține cont și de prelungiri) Iacob, pentru un index final de 249. „Pensionarul” a primit doar 13 goluri (între care 4 au fost, de fapt, autogoluri ale colegilor din fața sa) are o medie de 55,81% de șuturi respinse și 17 saveuri, la ocazii iminente de gol pentru adversari. În fine, procentul de reușită la centrări este de 94%, Iacob ratând doar 5 din cele 82 de mingi aruncate în zona sa. Costache (Chiajna) și Contra (ASU Poli) sunt pe locurile 2 și 3, cu mențiunea că primul a apărat doar 482 de minute, iar cel de-al doilea – 570. Croitoru de la Mioveni e pe locul 4, cu un index de 240 la 1467 de minute jucate.