Ca și stagiunea trecută, când a evoluat chiar în ultima etapă pe arena „Nicolae Dobrin”, din Pitești, UTA a pierdut la limită contra lui FC Argeș. Și atunci, pe 1 iunie 2018, partida nu mai avea absolut nicio miză pentru cele două foste campioane ale României, care rămân să joace și la anul în eșalonul secund.

În prima repriză, „roș-albii” nu au jucat rău, dar scorul a fost deschis de gazde după 26 de minute de joc. Atunci, Florescu a centrat din stânga și Buhăescu a marcat simplu, din careul mic. În minutele 31 și 31, A. Popa şi Buhăescu puteau închide devreme meciul, dar au ratat incredibil, ambii din postură de de unu la unu cu Orlic.  Până la finele reprizei, Năstăsie şi Vișa au mai mai ameninţat poarta arădeană, iar dincolo doar Costin a încercat ceva, dar fără efect pe tabelă.

În partea secundă, meciul a primit cu totul are de vacanță, ocaziile importante de poartă lipsind cu desăvârşire. Asta doar până în minutul 72, când s-a făcut 2-0. Același Florescu a centrat din corner, iar Vișa a macat cu capul, din colțul careului mic.

„Bătrâna Doamnă” a reusit să reducă din diferentă la ultima fază a meciului, mai precis în al treilea minut de prelungire. Atunci, Oroian a urmărit mingea venită din bară la șutul lui Costin și a marcat din 7 metri. 2-1, rezultat final.

Următorul meci al UTA-ei, penultimul din stagiunea 2018-2019, e programat pe „Motorul” duminică, 26 mai, de la ora 14, în compania Petrolului Ploiești.

FC Argeș: Popescu – Buleică, Turda, Vișa, Stan – A. Popa (73 Enceanu), Panait, Năstăsie (83 R. Costin), Florescu – Barbu, Buhăescu (63 Nilă). Rezerve neutilizate: Grecu – Hreniuc, Oancea, Gheorghe.

UTA: Orlic – Iuga (46 Oroian), El Hasni, Șeroni, Gavrilă – Hrezdac (61 Matei), Neagu – C. Costin, , Melinte, Ciucur – C. Rus (73 D. Popa). Rezerve neutilizate: Zamfir – Isac, Copaci, Ivan.

Arbitri: Claudiu Marcu – Florin Iacob, Erchian Ionus (toți din Constanța). Rezervă: Marius Spânu (București).

Observatori: Ștefan Donciu (Sf. Gheorghe), Andrei Ioniță (București).