Universitatea Cluj a profitat de absențele UTA-ei, dar și de  greșelile grave comise din nou de „roș-albi” pentru punctele ce îi securizează locul de baraj pentru promovarea în Liga 1. În schimb, arădenii cad pe locul 10 după runda cu numărul 34 în eșalonul secund și nu au mai cunoscut gustul succesului de șase runde.

Victoria „șepcilor roșii” a fost adusă de Goga şi Dur-Bozoancă, cei doi „intervenind” atunci când a trebuit pentru rezultatul maxim. Într-o atmosferă de derby, „U” a început tare jocul cu UTA și, la primul şut pe poartă, a deschis scorul. Goga a primit mingea de la Gavra, a trecut simplu de Iuga și a trimis la colțul din dreapta lui Orlic de la 20 de metri.

Utiștii au reacționat prin două ocazii importante, ambele „rezolvate” de Dur-Bozoancă, la finalizările lui Melinte şi Kanda. Acesta din urmă chiar a ajuns unu la unu cu goalkeeperul clujenilor, dar a finalizat slab pe direcția piciorului stâng al acestuia.

Goga, cu o execuţie acrobatică şi, apoi, cu un lob a pus în pericol din nou poarta arădenilor, dar la pauză s-a intrat cu 1-0, după ce „studenţii” au scăpat de un penalty, la un fault al lui Cordoş asupra lui D. Popa.

Repriza a doua a început cu o trupă clujeană hotărâtă să închidă meciul cu golul al doilea. Arădeanul Gavra a ratat trei ocazii bune, dar după ultimul şut scos de Orlic mingea a ajuns cu noroc la Goga, care a împins-o în plasă pentru 2-0 (min. 63). În două minute apoi, Melinte, respectiv Gavra, au trecut foarte aproape de gol, iar meciul s-a liniştit complet.

„U” nu a mai vrut, iar UTA nu a mai putut, însă în prelungiri,  Hordouan a obținut un penalty din duelul cu Costin. Clujenii au fost inventivi, iar Goga i-a pasat scurt lui Florescu, care, venit din spate a trimis sec în plasă pentru scorul final: 3-0.

Faţă de liderul din Clinceni, trupa lui Lobonț are acum cu cinci puncte mai puțin, dar cele două formații se vor duela joi, în Ilfov.

U. Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, A. Cordoş (64 Ursu), Berci – Chitoșcă, Greu, G. Giurgiu (70 Florescu) – Haţiegan (41 Hordouan), Goga, Gavra. Antrenor: Bogdan Lobonț.

UTA: Orlic – Ciucur, El Hasni, Iuga, Copaci (78 Manea) – Costin, Melinte, Hrezdac (46 Isac), Kanda (63 Oroian) – D. Popa, Rus. Antrenor: Cristian Păcurar.

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Ionuț Bobe (Videle – Teleorman), Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Răzvan Necrici (Cherchiș – Maramureș)

Observatori FRF: Dan Jiga Bistrița, Cristian Petropulos (Alba Iulia)

Petrolul Ploieşti – Dacia Unirea Brăila   9-1

Moldoveanu 13 și 62, B. Rusu 16 și 51, C. Pușcaș 22, L. Cazan 40, 51, Ștefănescu 61, 72 și 80

Aerostar Bacău – ACS Poli Timişoara    1-0

Vraciu 4

Energeticianul – Sportul Snagov   3-3

M. Ioniță 39, C. Ionică 45+4, 59 / Cubleșan 41, Al. Ioniță 65 (pen.), Elek 85

Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu     6-0

Cl. Herea 34, O. Herea 38, A. Lungu 52, Ghenovici 65, Caramalău 89, Potecea 90+3

20. Brăila 34    4      7      23    28-104     19

Etapa următoare, intermediară (14-16 mai): Târgu-Jiu – Târgoviște, Metaloglobus – Oradea, Snagov – ASU Poli, Constanța – Daco-Getica, Balotești – Energeticianul, UTA – Bacău, ACS Poli – FC Argeș, Brăila – Mioveni, Clinceni – U Cluj, Ripensia – Ploiești.