Începe Festivalul Internațional de Muzică Românească, la Filarmonică

0
457

Zece evenimente, în opt zile, dedicate muzicii românești vor fi promovate în cadrul celei de a III-a ediții a Festivalului Internațional Iubiți Muzica Românească!, ce se desfășoară în perioada 10 – 17 Octombrie 2019.

Evenimentele din acest an sunt imaginate în spații diferite: sălile Palatului Cultural, Sala Regele Ferdinand din Primăria Arad, Scena Marionete a Teatrului Clasic Ioan Slavici din Arad, Galeria Delta a Uniunii Artiștilor Plastici și Casa de Cultură a orașului Pecica.

Cu o adresabilitate sporită și o abordare sincretică dintre muzică, literatură, artă plastică, artă scenică, proiecție multimedia sau dans, ediția curentă se impune prin teme individualizate: Valurile Dunării și ale timpului, Amintiri pentru suflete tinere, Pe urmele instrumentelor muzicale, Românologie Symphonic&Electronic Jazz, Fipps der Affe (Maimuțoiul Fipps), Cer și pământ, Publicul are talent, Basm și istorie, ne-a declarat Doru Orban, managerul Filarmonicii de Stat Arad.

Relevantă pentru amploarea și ineditul evenimentului este parcurgerea punctuală a agendei de festival, precum și informația legată de accesul gratuit al publicului, pe bază de invitație, în limita locurilor disponibile.

Invitațiile sunt gratuite și se pot obține de la casa de bilete a Filarmonicii de Stat Arad.

 

Programul întreg al Festivalului 

Joi, 10 octombrie 

Sala Palatului Cultural

Valurile Dunării și ale timpului

Dirijor Barrie Webb – Anglia

Soliști Emil Vișenescu – clarinet

Andreea Olariu – pian

Gabriel Almași – theremin

Rapsozii Zarandului dirijor Petrică Pașca

Corul Voci de primăvară al Colegiului de arte Sabin Drăgoi dirijor Corina Teuca

Program:

Gabriel Almasi: Tarantallegra pentru orchestră, cor de copii și smartphone (p.a.a.)

Adrian Iorgulescu: Concert pentru clarinet, coarde și percuție Ipostaze 2”

Livia Teodorescu Ciocănea: Concertino buffo (in memoriam Charlie Chaplin)

pentru pian și orchestră (p.a.a.)

Gabriel Mălăncioiu: Zărand pentru ansamblu folcloric, orchestră și theremin (p.a.a.)



Vineri 11 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Mică a Palatului Cultural

Sâmbătă 12 Octombrie 2019 ora 18.00

Casa de Cultură Pecica

Amintiri pentru suflete tinere

Sorin Dogariu – pian

Florin Gherghel – vioară

Corul academic al Filarmonicii de Stat Arad dirijor Robert Daniel Rădoiaș

Lucrări pentru vioară și pian de Grigoraș Dinicu, Alexandru Glogoveanu, Georges Boulanger, Iosif Ivanovici

Prelucrări folclorice corale de Gheorghe Dima, Gavriil Musicescu, Ion Vidu, Dumitru Georgescu Kiriac, Gheorghe Cucu, Ioan D.Chirescu, Sabin Drăgoi, Gheorghe Danga

Sâmbătă 12 Octombrie 2019 ora 17.00

Casa de Cultură Pecica

Duminică 13 Octombrie 2018 ora 17.00

Scena Marionete a Teatrului Clasic Ioan Slavici Arad

Dan Simion Pe urmele instrumentelor muzicale

Spectacol interactiv – atelier de muzică și marionete

Interpreți Dorin Cuibariu: clarinet, saxofon, fluiere

Dan Simion: pian

Păpușari: Roxana Maniu, Doru Maniu

Luni 14 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Palatului Cultural

Românologie Symphonic&Electronic Jazz

Nicolas Simion – saxofon  

Antonis Anissegos – pian, sintetizor, procesator de sunet  

Mircea Holiartoc- dirijor

Orchestra de cameră Timișoara

Lucrări de Richard Oschanitzky, Nicolas Simion, Johnny Răducanu

cu intervenții narative din texte de Emil Cioran

Marți 15 Octombrie 2019 ora 19.00

Galeria Delta

Publicul are talent

De la ritual la experimental

Recital-atelier cu expoziția de pictură Aquarius a Lenei Vieru Conta

Diana Moș – vioară  

Lena Vieru Conta – pian, sintetizor

Ionică Pop – instrumente neconvenționale, voce

În program lucrări de Andrei Tănăsescu, Ulpiu Vlad, Diana Rotaru, Anatol Vieru, Ionică Pop, Ștefan Niculescu, Roman U. Vlad



Miercuri 16 Octombrie 2019 ora 13.00

Sala Palatului Cultural

Violeta Dinescu Fipps der Affe după un poem de Wilhelm Busch

Spectacol de poezie, muzică și diaproiecții ale desenelor poetului

Thomas Niese (Germania) – actor

Sorin Petrescu – pian

Doru Roman – percuție

Miercuri 16 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Regele Ferdinand – Primăria Arad

Cer și pământ

Concert cameral cu dans contemporan și poezie

Ansamblul cameral Pro Musica Academica Iași

Doru Albu clarinet

Daniel Paicu clarinet, bassetthorn

Daniel Dragomirescu chitară

Lavinia Urcan dans contemporan

Țipătul de nuntă al cuvântului” – poeme de Lucia Bibarț în lectura autorului

În program lucrări de Viorel Munteanu, Cătălin Ștefănescu, Bogdan Chiroșcă, Romeo Cozma, Ciprian Ion

Joi 17 Octombrie 2019 ora 19.00

Sala Palatului Cultural

Concert simfonic

Basm și istorie

Dirijor Sebastian Felea (debut)

Soliști Diana Moș – vioară

Andreea Dumitrescu – pian

Narator/Recitator Cristian Iacob (Teatrul Mic București)  

Plastician Lena Vieru Conta

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaș

Program:

Dan Dediu: Nocturnă pentru vioară și orchestră

Teodor Țuțuianu: „Tablouri dintr-o revoluție” – Concert pentru pian și orchestră dedicat eroilor Revoluției din 1989 (p.a.a.) Pictură simultan cu interpretarea proiectată pe ecran în desfășurare

Irina Odăgescu: Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte – pentru narator și orchestră după Ispirescu

Laura Manolache: „Jalba” pentru recitator și orchestră după Caragiale (p.a.a.)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.