În această dimineață a avut loc la Târgu Mureș meciul din etapa a doua din cadrul Diviziei A2 la volei feminin, dintre CSU Medicina Târgu Mureș și Pro Volei Arad.

În primul set, gazdele au condus în permanență. Arădencele nu s-au apropiat niciodată la mai puțin de 4 puncte deși au dat la un moment dat semne de revigorare, revenind de la 16-8 la 16-12. Diferența la finalul setului a fost una concludentă: 25-14

Prima parte a setului 2 este mult mai echilibrată, dar tot cu mureșencele aflate permanent la conducere. Acestea reușesc să se desprindă în cele din urmă la 13-8 și vor menține o distanță constantă de 5 puncte față de fetele noastre. Arădencele au o tresărire de orgoliu spre și ajung la 21-18 dar a fost, din păcate, doar un foc de paie și setul se încheie cu 25-20.

Setul 3 începe mai bine pentru arădence, care au condus cu 6-2 și 8-3. Amfitrioanele au revenit însă în forță și au reușit să egaleze la 9. Fetele noastre însă n-au cedat însă și au repus rapid o diferență de 4 puncte între ele și adversare. Apoi diferența a crescut și tabela arăta la un moment dat 12-18 și apoi 15-21 pentru ca la finalul setului să înregistreze scorul de 19-25. Aradul rămânea în meci!

Mureșencele au început tare setul 4 și și-au asigurat o distanță de 3-4 puncte, pe care o vor menține constant o perioadă, după care o vor mări, ajungând la 11-5, 13-6 și 17-9. Arădencele au încercat să revină în joc și au reușit să se apropie la două puncte diferență: 18-16, 19-17 și apoi chiar la un singur punct, 20-19 și 21-20. Gazdele însă au reușit să reziste presiunii și, în cele din urmă au reușit să câștige setul, cu 25-20, iar o dată cu el și partida.

Scor final: Medicina Târgu Mureș – Pro Volei Arad 3-1 (25-14, 25-20, 19-25, 25-20)