diarraMillenium Giarmata a început excelent meciul de la Rovinari, împotriva celor de la Pandurii II, din cadrul primei etape a returului Ligii a III-a (seria a IV-a). Abdoulaye Diarra a deschis scorul pentru echipa timișană în minutul 18, însă gazdele au beneficiat de nu mai puțin de trei lovituri de la 11 metri și două eliminări în tabăra adversă, câștigând în cele din urmă cu 4-1.
Unul dintre fotbaliștii trimiși mai repede la vestiare a fost chiar marcatorul Giarmatei. Începând cu primele minute ale reprizei secunde, când a evoluat în fața tribunei unde se aflau dispuși susținătorii oltenilor, Diarra a fost insultat în permanență. „S-au legat de culoarea pielii mele, au fost tot felul de injurii cu tentă rasistă. Arbitrii nu au luat nicio măsură, eu mi-am văzut de joc, dar la un moment dat nu am mai suportat. Prin minutul 80, am făcut și eu un gest, arbitrul de centru m-a văzut, mi-a acordat cel de-al doilea cartonaș galben și am fost eliminat de pe teren. Am greșit, îmi pare rău mai ales că sunt suspendat pentru meciul cu Sebișul”, ne-a mărturisit fotbalistul sosit în 2010 în fotbalul românesc, la UTA.
În 2005, pe când activa la Academia de Fotbal a lui Internationale Milano, ivorianul Abdoulaye Diarra făcea următoarea remarcă despre rasism și rasiști la o convenție. „Trăiesc cu colegii mei într-o vilă mică din Milano. Suntem toți împreună, eu, Andreolli, Boumsong. Râdem, ne spunem unul altuia povești, pentru noi rasismul nu există pentru că pur și simplu nu știm nimic des­pre el. Nu știu de ce Dumnezeu m-a făcut negru și pe tine alb, dar nu simt nicio diferență și nici nu aș vrea să se suspende meciuri pentru cântece rasiste. Aș prefera să continui să joc pentru că acei oameni nu au nicio importanță pentru mine” spunea în urmă cu zece ani mijlocașul, care s-a stabilit în Italia de la 14 ani împreună cu familia sa.
Ulterior, conducerea grupării gorjene a venit cu următoarea precizare:
„Din start menţionăm faptul că Diarra a fost eliminat în minutul 80 al partidei dintre Pandurii 2 Târgu Jiu şi Millenium Giarmata, meci disputat vineri la Rovinari, pentru semne obscene arătate spectatorilor prezenţi la meci. Diarra susţine că a fost provocat de spectatori prin scandări rasiste pe toată durata meciului şi de aceea a reacţionat de o asemenea manieră şi a fost trimis mai devreme la cabine. Ei bine, acest lucru este departe de adevăr.
Pe tot parcursul partidei, între spectatorii prezenţi la meci şi jucătorul în cauză a fost o situaţie de ignorare reciprocă. Nimeni, dar absolut nimeni nu i-a adresat vreun cuvânt jucătorului de la Giarmata, acest fapt putând fi confirmat de oricare dintre persoanele pre­zente la partida de la Rovinari.
De altfel, suporterii echipei Pandurii Târgu Jiu nu au fost implicaţi niciodată în astfel de subiecte, ba mai mult, sunt recunoscuţi pentru afinitatea care le-o poartă jucătorilor de culoare care au trecut sau care încă sunt în cadrul echipei noastre.
Spre exemplu, ivorianul Ousmane Viera a fost un jucător extrem de iubit la Târgu Jiu şi chiar căpitan al formaţiei noastre într-o anumită perioadă în timp ce brazi­lianul Eric de Oliveira este prefe­ratul tuturor fanilor gorjeni şi unul dintre cei mai iubiţi jucători care au îmbrăcat vreodată tricoul echipei noastre”.