Până la urmă, seria de victorii din amicale nu au salvat-o pe Me­talul Reșița de la umilință în fața Pâncotei. Elevii lui Gurgu au fost o pradă ușoară pentru cei ai lui Ionuț Popa, care au toate motivele să spere într-o accedere în play-off.
Având în faţă o echipă formată în iarnă, în mai puţin de două luni, „șoimii” nu au stat prea mult pe gânduri şi şi-au demonstrat superioritatea. Gazdele au construit cu precădere pe flancul stâng, acolo unde Anghel a arătat o disponibilitate la efort. De altfel, el a şi semnat, în minutul 27, singurul şut sănătos pe poarta oaspeţilor, de la 23 de metri, respins în corner de Cioară. Era deja 0-1, întrucât Şoimii Pâncota deschisese scorul în minutul 17, când Marius Ion, bine lansat de Pavel, l-a depăşit în viteză pe Crăciun şi a şutat pe jos la colţul lung. Kis a avut şi el şansa egalării în minutul 36, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de sub transversală. Şi dacă gazdele n-au înscris, au făcut-o oaspeţii, cu un minut înainte de pauză, când Crișan a împins balonul în plasă după o pasă cu capul a lui Dubeștea. 0-2, scor la pauză.
La reluare, Reşiţa a părut descumpănită, fără soluţii în atac, aspect de care au profitat „alb-negrii”. 0-3 a fost în minutul 62, când centrarea lui Leucuța a fost finalizată cu o lovitură de cap de M. Ion lângă bară. După alte ratări ale „șoimilor”, în minutul 84, tabela s-a modificat la 0-4. Alin Mihai, bine servit de Pirtea, l-a driblat și pe Zimmermann ieşit în întâmpinare şi a înscris în poarta goală. Portarul reşiţenilor, pus la grea încercare în acest meci, s-a remarcat din nou în final, când a avut două intervenţii salvatoare, ultima dintre ele chiar pe un contraatac trei contra unu al oaspeţilor irosit de Pirtea.
Reșița: Zimmermann – I. Vlad, Elhad, I. Crăciun (Pitulice ‘75),
Julei – Al. Costea (Chiru ‘67), Kis, Botezatu (Buzdugan ‘85), C. An-ghel – Vitorovic – Chira. Antrenor: Carol Gurgu
Pâncota: Cioară – D. Dan, Crişan, Dubeştean, Siminic – A. Pavel (Suciu ‘74), Fuchs – Leucuţa (Vasi ‘63),  Dragalina, Pirtea – M. Ion (A. Mihai ‘71). Antrenor: Ionuţ Popa
Arbitri: Flavius Roșu (Timișoara) – Raul Ghiciulescu și Călin Cimpoieru (ambii din Lugoj). Rezervă: Ionela Peșu (Craiova).
Observatori FRF: Fevronia Ion (Craiova), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)