Naţionala Italiei a devenit noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020, în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1, 1-1), la finalul partidei.

Englezii au reușit să deschidă scorul încă din al doilea minut, prin reușita lui Shaw, și au condus până în minutul 67, când Bonucci a restabilit egalitatea și a dus meciul în prelungiri.

Cele două echipe nu au mai înscris până la sfârșitul minutelor de joc regulamentare, astfel că meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Berardi, Bonucci și Bernardeschi au înscris pentru Italia, în timp ce Belotti și Jorginho au ratat, iar pentru Anglia au punctat doar Kane și Maguire. Tinerii Rashford, Sancho și Saka au ratat. Astfel Italia a cucerit Campionatul European 2020.

Echipele de start:

Italia: 21. Gianluigi Donnarumma – 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (căpitan), 13. Emerson Palmieri (24. Alessandro Florenzi, 118) – 18. Nicolo Barella (16. Bryan Cristante, 54), 8. Jorginho, 6. Marco Verratti (5. Manuel Locatelli, 96) – 14. Federico Chiesa (20. Federico Bernardeschi, 86), 17. Ciro Immobile (11. Domenico Berardi, 55), 10. Lorenzo Insigne (9. Andrea Belotti, 91). Selecţioner: Roberto Mancini.

Rezerve neutilizate: 1. Salvatore Sirigu, 26. Alex Meret – 12. Matteo Pessina, 15. Francesco Acerbi, 23. Alessandro Bastoni, 25. Rafael Toloi.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 12. Kieran Trippier (25. Bukayo Saka, 70), 2. Kyle Walker (17. Jadon Sancho, 120), 5. John Stones, 6. Harry Maguire, 3. Luke Shaw – 4. Declan Rice (8. Jordan Henderson, 74; 11. Marcus Rashford, 120), 14. Kalvin Phillips – 19. Mason Mount (7. Jack Grealish, 99), 9. Harry Kane (căpitan), 10. Raheem Sterling. Selecţioner: Gareth Southgate.

Rezerve neutilizate: 13. Aaron Ramsdale, 23. Sam Johnstone – 15. Tyrone Mings, 16. Conor Coady, 18. Dominic Calvert-Lewin, 24. Reece James, 26. Jude Bellingham.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Carlos del Cerro Grande; arbitru de rezervă: Juan Carlos Yuste (ambii din Spania)

Arbitru video: Bastian Dankert (Germania); arbitri asistenţi video: Pol van Boekel (Olanda), Christian Gittelmann, Marco Fritz (ambii din Germania)

Observator UEFA pentru arbitri: Hugh Dallas (Scoţia)

Cartonaşe galbene: Barella (47), Bonucci (55), Insigne (84), Chiellini (90+6), Maguire (106). Jorginho (114).