10384579_906417476040767_1092354786067585944_nPartida dintre Japonia şi Grecia s-a disputat pe Estádio das Dunas din Natal, Rio Grande do Norte. Ambele echipe aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a mai spera la calificarea în optimile competiţiei. Prima ocazie a partidei aparţine „samurailor albaştri” în minutul 20. Osako trage de la marginea careului la colţul lung, iar mingea trece milimetric pe lângă. În minutul 29 japonezii trec din nou pe lângă deschiderea scorului, Honda execută o lovitură liberă de la 22 de metri, dar şutul la colţul scurt este respins de Karnesis în doi timpi. Situaţia se complică pentru „eleni”, în minutul 38 Katsouranis îşi lasă echipa în zece după cumul de cartonaşe galbene. Chiar dacă sunt în inferioritate numerică, grecii nu renunţă şi au o mare ocazie de gol în minutul 40. Torosidis trage puternic din interiorul careului la colţul scurt, iar Kawashima are o intervenţie de zile mari şi acordă corner. Rezultat la pauză Japonia – Grecia 0-0. Repriza secundă începe cu grecii în atac, în minutul 59 Kawashima intervine extraordinar la lovitura de cap a lui Gecas şi acordă corner. Japonezii atacă în valuri şi irosesc o mare ocazie de gol în minutul 71. Uchida profită de o mare eroare în defensiva elenă, reuşeşte să şuteze, dar trimite pe lângă din 5 metri lateral dreapta. Până la finalul partidei japonezii au mai irosit ocazii de gol însă acţiunile lor le-au lipsit luciditatea. Rezultat final Japonia – Grecia 0-0, elenii obţin un punct nesperat, având în vedere că jumătate de meci au evoluat în inferioritate numerică.

ECHIPELE DE START

Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Konno, Nagatomo – Yamaguchi, Hasebe – Okazaki, Honda, Okubo – Osako

Selecționer: Alberto Zaccheroni

Grecia: Karnezis – Manolas, Sokratis, Torosidis, Holebas – Fetfatzidis, Kone, Katsouaranis, Maniatis – Samaras, Mitroglou.

Selecționer: Fernando Santos