faza1Gruparea „textilistă” de ligă secundă moare încet dar sigur pe mâna lui Adrian Marțian. Pseudo-patronul arădenilor nu a stins restanțele sala­riale pe luna decembrie nici în cursul săptămânii trecute, așa că la Oradea, chiar în Vinerea Mare au evoluat și pătimit din nou juniorii republicani. La 2-0 pentru gazde, „alb-roșii” au avut două mari șanse de a înscrie, însă odată ratate, elevii lui Pelici au avut liniștea necesară să se distanțeze pe tabelă.
Meciul de pe arena „Iuliu Bodola” a început la 14 minute după ora 17 și asta pentru că seniorii, neplătiți de conducerea clubului, au luat loc în tribună, iar autocarul juniorilor arădeni a întârziat.  Sandu Gaica nu a avut prea multe variante pentru primul „unsprezece”, operând o singură schimbare față de deplasarea de la Reșița. În locul lui Lazea, alăturat grupului nemulțumiților, a apărut Dubăț, jucător care – astfel – își făcea debutul în liga secundă. Dincolo, Pelici nu a contat pe niciunul dintre cei trei foști utiști din lot: Smaranda, Mihuț și Pascariu.
Cum era de aşteptat, meciul a fost la discreţia orădenilor, care, după bara lui Ovidiu Bic, din minutul 4, au des­chis scorul în minutul 9. Căpitanul Florin Lazăr a prins un șut de excepție de la 25 de metri ce s-a dus exact la vinclul porții lui Horvat. După alte şarje ofensive ale gazdelor, irosite prin Florin Pop şi un prim șut pe poartă al „alb-roșiilor”, prin Oltean, gazdele și-au majorat avantajul. Era minutul 28 când Bîc a inițiat un contraatac pe banda stângă, l-a găsit excelent în careu pe Raymond Lukacs, care l-a învins din a doua încercare pe Horvat. La adăpostul avantajului de două goluri, „roş-albaştrii” au redus tempo-ul şi până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic demn de consemnat.
În primele zece minute din repriza a doua, FC Bihor şi-a trecut în cont alte două ocazii, prin Fl. Pop şi Letan, dar și UTA și-a arătat cu adevărat colții. În minutul 59, după cornerul lui Popescu și recentrarea lui Ardelean, Dan a reluat cu capul peste poartă din numai 4 metri. Peste numai 5 minute, arădenii au irosit o altă ocazie uriașă. Tot după o lovitură de la colțul terenului, mingea a ajuns în 8 metri la Bocșa, care a reluat cu latul peste transversală. Scăpați basma curată, orădenii au avut liniște şi au evoluat dezinvolt pe final și au mai „produs” două goluri.  FC Bihor a înscris pentru 3-0, în minutul 75, prin Florin Pop, care a şutat de la 14 metri, pe jos în colţul lung. După ce, în minutul 85, S. Ianc a trimis în poartă, din 4 metri, dar se afla în poziţie de ofsaid, acelaşi jucător orădean a închis tabela, două minute mai târziu. Pop a driblat doi utiști pe linia de fund, a pasat în fața porții de unde Ianc nu a putut rata.
Astfel, UTA a repetat contrapermanța de la Reșița, doar că de această dată înfrângerea a fost și mai dureroasă, prin prisma faptului că ea s-a înregistrat exact în fața principalei contracandidate la salvarea de la retrgradare.
FC Bihor: Fildan – Letan, Fl. Lazăr, Mintaş, R. Lupu (min. 60 – S. Ianc) – C. Străuţ, Haş (min. 68 – M. Popa) – Fl. Pop, Ov. Bic, A. Achim – R. Lukacs (min. 79 – Sorian). Antrenor: Alexandru Pelici
UTA: Horvat (min. 84 – R. Stanciu) – Bocşa, Fl. Ardelean, Gornic, N. Oltean – D. Dan, Ov. Popescu – Dubăţ (min. 70 – Denuţ), A. Simion, C. Farcaş (min. 79 – Al. Lazăr) – Trabalka. Antrenor: Sandu Gaica
Au arbitrat: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara) – Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).