pedala

Start la mișcare, ieșiri în natură și relaxare. Sezonul de ciclism a fost dechis în weekend, la Parcul Lunca Mureșului printr-un eveniment așteptat, care a adunat arădeni în număr mare. Un concurs – show pe două roţi şi alte activităţi recreative au marcat dechiderea oficială a sezonului de ciclism.

Sâmbătă, începând cu ora 9:00 s-a consumat „Deschiderea Oficială a Sezonului Ciclist 2015 ediția a III-a – Prima Pedală”, la Centrul de Vizitare al Parcului Natural Lunca Mureșului Arad din Pădurea Ceala.

Evenimentul a fost organizat de Asociația Bicicliștilor Amatori, în parteneriat cu Parcul Natural Lunca Mureşului.

Traseul a fost un circuit care parcurs de mai multe ori, în funcție de categoria de concurs. Întrecerile au fost pe distanţe, pe trasee cu jaloane, individual şi pe familie, iar la cursa trial au participat doar cei mai buni ciclişti.

Deschiderea sezonului de ciclism s-a încheiat cu un concert susţinut de Ricardo Caria

Pasionaţii de ciclism şi ieşiri în natură pot afla mai multe despre viitoarele competiţii şi evenimente de la reprezentanţii Parcului Natural Lunca Mureşului.