Laszlo Balint: „intrăm în play-out și trebuie să evităm retrogradarea“

0
141

Laszlo Balint, antrenorul echipei arădene UTA s-a arătat extrem de dezamăgit de rezultatele elevilor săi din ultimul meci. Tehnicianul în vârstă de 41 de ani al arădenilor a dezvăluit ce le-a transmis jucătorilor săi în timpul pauzei.

Universitatea Craiova și UTA Arad au disputat marți seara un meci din cadrul etapei cu numărul 28 din Liga 1, iar oltenii au reușit o victorie importantă pentru apropierea de vârful clasamentului cu scorul de 2 – 0 prin golurile marcat de către Dan Nistor și Alexandru Tudorie.

UTA se află acum la al treilea eșec consecutiv în prima ligă, iar șasele de calificare la play-off sunt nule. Laszlo Balint a recunoscut că a mers prea departe cu gândul atunci când a spus că ar vrea să ajungă cu „Bătrâna Doamnă“, pe un loc de play-off.

Craiova are genul de jucători care te taxează. Le-am spus și jucătorilor: intrăm în play-out și trebuie să fim foarte concentrați să evităm retrogradarea. Am greșit când mi-am dorit calificarea în play-off. Ăsta e nivelul nostru, trebuie să fim conștienți, să băgăm capul în pământ și să muncim în continuare. Eu indiferent ce adversar o să am în față o să abordez meciul la victorie. E o pauză de două săptămâni în care o să analizăm ce ne dorim și ce își dorește fiecare jucător individual.

Suntem într-un moment decisiv în soarta echipei și, a spus foarte bine un coleg de breaslă (n.r. Costel Enache) trebuie să fiecare să fie bărbat și să își asume. Când sunt rezultate pozitive, jucătorii sunt eroi. E momentul să ne asumăm și să vedem ce putem să facem până la finalul sezonului”, a spus Laszlo Balint, la flash-interviurile de după meci.

În acest an UTA nu a reușit nicio victorie pe arena „Francisc Neuman“, iar după pauza competițională dedicată echipelor naționale urmează meciul de pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Nu e un coșmar, punem capul pe ghilotină? Ce să facem? Asta este. O să pornim din nou cu șansa a doua, rămâne să vedem în aceste două săptămâni cât de eficienți o să fim”, a mai spus Laszlo Balint.