Proaspătă și rănită în orgoliu după ce nu a disputat derby-ul cu Cermeiul din pricina absenței Ambulanței, Național Sebiș a predat o lecție de fotbal pe arena „Independența” de la marginea Sibiului. „Alb-albaștrii” au zburdat pe teren și au răpus „satelitul” liderului ligii secunde la scor de tenis.
Practic, meciul a început de la
0-1, căci Pintea a reluat cu capul în plasă, după o centrare din corner a lui Dică. Gazdele nu au avut reacție și, 20 de minute mai târziu, același Dică a pătruns pe partea stângă, i-a așezat mingea lui Tătulea, care a punctat la colțul lung. Minutul 28 a adus și golul trei pentru oaspeți, Enciu prezentându-se la întâlnirea cu pasa trimisă de Săulescu și luftul lui Barbu. În ultimul sfert de oră, vizi­tatorii au mai oprit motoarele, însă gazdele au fost inexistente în atac.
Partea secundă a început tot cu Sebișul în ofensivă, iar în minutul 50 Dică a ratat un penalty, după un henț făcut de Bordean. Totuși, golul patru pentru Sebiș a venit 20 de minute mai târziu, cu Săulescu la serviciu și Enciu marcând din întoarcere. Ultimele 6 minute ale confruntării au dus încă două goluri pentru oaspeți. Mai întâi, a punctat Sz. Vereș, cu capul, după o centrare de pe stânga, pentru ca cireașa de pe tort să fie pusă de Ionică, cu un șut sec la pătrunderea lui Susan și așezarea lui Săulescu. 6-0, rezultat final.
Formații:  Național Sebiș: Poiană – Poștoarcă, Basic, Dumitrache, Siminic – Pintea (75 Sz. Vereș), Ruță (56 Petculescu) – Săulescu, Dică (80 Susan), Tatulea – Enciu (80
Ionică). Antrenor: Călin Cojocaru.
Hermannstadt II: Ciorgovean – Cristiu, Bratu (60 Mucuța), Străulea, Chifu – Bordean, Preda, Pop, Roșianu – Cîrstean, D. Roman. Antrenor: Bogdan Piko
Arbitri: Mihai Motan ( Dâmbovița) – Ioan Georgiu ( Cluj), Mircea Roșca ( Bistrița Năsăud)
Observatori: Vasile Bordaș (Mureș), Virgil Lup ( Alba).