După Felnac, pecicanii s-au aflat față în față cu o altă formație incomodă din primul eșalon județean, de data asta pe teren propriu. Socodorul a fost oaspetele liderului în Sâmbăta Mare într-o formă aproape completă, însă nici așa nu a putut ține piept singurei echipe ce nu a pierdut niciun punct în campioana de primăvară.
De altfel, gazdele au valorificat startul autoritar de meci. În minutul 28, Copil a trimis cu latul, la colul lung, centrarea de pe dreapta a lui S. Popa. Egalararea a venit cu un minut înainte de pauză. Gabor l-a faultat în careu pe Turcuș și Pirtea a transformat penalty-ul dictat de Jurcă. Dan Stupar a contestat decizia „centralului”, spunându-i că putea foarte bine să dea 11 metri și înainte cu două minute la o intervenție asupra lui Arsene.
În actul secund, „galben-albaștrii” au deținut total controlul partidei și au asaltat careul lui Vaida în căutarea golului doi. Portarul Socodorului a fost, însă, salvat de bară la finalizările lui Arsene (din voleu de la 20 de metri) și Măgulean. Acesta din urmă avea să și fie schimbat, iar înlocuitorul său a pus lucrurile în ordine. În minutul 64, Ponta a pasat de pe dreapta, iar Remus Păcurar a apărut pe colțul scurt și a înscris cu latul. 7 minute mai târziu, Arsene a înscris și el pentru un final liniștit al gazdelor. Huțanu a centrat, Copil a retrimis în centrul careului și căpitanul Progresului a înscris sec, cu stângul. La 3-1, Gherheș a avut ocazia de a-și readuce echipa în joc, dar finalizarea sa din apropiere a fost exact pe direcția lui Rusu.
Pecica: Fl. Rusu – Țugulescu (62 A. Ponta), Gabor, Wild, Aldan – Moraru, S. Popa (87 Iova) – Huțanu, Arsene, Copil (82 L. Bodri) – P. Măgulean (54 R. Păcurar). Antrenor: Dan Stupar
Socodor: Vaida – Todincă (66 Chiș), Rafila, Gherheș, D. Ardelean – Fl. Dema, Turcuș – S. Mako (77 Bibarț), Pirtea, I. Covaci (77 Flueraș) – Faur (83 Molcuț). Antrenor: Tibi Darazs
Arbitri: Tudor Jurcă – Florin Vesa, Cristian Cășuț. Observatori AJF: Iosif Manușov, Eugen Roșu

Borteș, Negrea 3, Coșa 2 / Coșa – autogol, Oprea
Victoria Nădlac – Păulișana Păuliș 0-3 (f.j.)

15. Nădlac 24 1 2 21 13-117 5
    Etapa viitoare (4 mai): Zăbrani – Șimand, Ineu – Sânatana, Săvârșin – Curtici, UTA II – Pîncota, Socodor – Turnu, Păuliș – Glogovăț, Felnac – Nădlac 3-0 (f.j.). Pecica stă.