Foste campioane ale României, UTA și Petrolul luptă din răsputeri să revină în Liga 1. Arădenii erau lideri înainte de acest meci, dar și după, doar că se punea problema la câte puncte termină anul 2019 față de urmăritoarele sale, Mioveni și Rapid. Dar și ploieștenii puteau intra serios în cărți cu un succes pe malul Mureșului. Doar că „roș-albii” nu au făcut concesii și termină frumos, cu o victorie clară și 41 de puncte după 21 de etape.

„Bătrâna Doamnă” și-a luat destul de tare adversarul, dorind să arate de la bun început cine impune ritmul în „fortăreața” de la „Motorul”, aici unde a pierdut doar două puncta înm toată stagiunea de toamnă. Ursu a fost cel mai active utist, apărând la finalizare la pasele lui Miculescu și Buhăcianu. Mai întâi, mijlocașul de bandă a reluat în blocajul lui Sîrghi, iar apoi a tras bine de la marginea careului, dar Avram a reținut de lângă bara din stânga sa. Apoi, mai precis în minutul 13, Miculescu a reluat cu capul puțin peste poartă, iar Buhăcianu preia greșit un balon, în condițiile în care putea scăpa singur cu portarul. Totuși, la această fază, experimentatul fundaș al oaspeților, Cristian Sîrghi, s-a accindentat, iar Stoican a improvizat și mai mult într-o defensivă din care absenta deja Țicu.

Forcingul gazdelor s-a stins după minutul 25, Pettrolul a început să joace și ea, dar Iacob nu putea avea emoții la șuturile de la distanță ale lui Mihăescu și Tudor. În schimb, lovitura de cap a lui Bratu a fost ceva mai periculoasă, mingea trecând de puțin pe lângă vinclul porții arădene. În ultimele 5 minute ale reprizei, UTA a forțat din nou în atac, dar nimeni nu a fost pe fază să reia în plasă pasa prin fața porții a lui Miculescu. Chiar înainte de odihnă, ploieștenii au rămas în zece oameni. Arnăutu a luat cartonaș galben pentru proteste repetate, apoi l-a înjurat pe arbitru, care l-a eliminat de pe teren.

În 11 contra 10, utiștii au început în atac actul secund, iar Buhăcianu a fost aproape de provoca autogolul lui Manolache, dar Avram și-a salvat colegul cu un reflex bun. În minutul 56, ocazie imensă pentru gazde. Tomozei a centrat din dreapgta, iar C. Rus a reluat cu capul, din 9 metri, la palmă de stâlpul din stânga lui Avram. Un șut în blocaj al lui C. Rus a anunțat deschiderea tabelei. Era minutul 69, când Moise a trimis o minge peste apărare, fundașii oaspeților nu au avut reacție, Buhăcianu apare din stânga, preia și trimite pe sub Avram din 7 metri. 6 minute mai târziu, Ioniță a ratat golul desprinderii după o pasă a lui C. Rus, dar Avram îi parează șutul puternic din 12 metri. Dar, golul de 2-0 a fost doar amânat până în minutul 82. Atunci, Ioniță a pasat pe culoar, iar C. Rus a reluat imparabil cu latul sub bară, din 8 metri.

Cireașa a fost pusă în prelungiri. Ioniță a pasat cu exteriorul, C. Rus a plecat de la limita offsideului pe dreapta, l-a așteptat așteaptă pe același Ioniță și l-a lăsat cu poarta goală: 3-0, rezultat cu care s-a încheiat și partida tur, de pe „Ilie Oană”, tot în favoarea arădenilor

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Bustea – Ursu (60 Ioniță), Isac (77 Hrezdac), Moise, Miculescu – C. Rus, Buhăcianu (84 Oroian). Pe bancă: Bolboașă – Oroian, Șeroni, Ioniță, Hrezdfac, Deta, Lorenzi. Antrenor: Laszlo Balint

Petrolul: R. Avram – Olaru, Sîrghi (19 Zaharia), Manolache, Alb Olaru – Meza Colli, Mihăescu – Bratu, Marinescu, S. Tudor (55 Gavrilă) – Arnăutu. Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Horia Mladinovici – Cosmin Vatamanu, Mihăiță Nicula (toți din București). Rezervă: Nicușor Flueran (Craiova)

Cartonaș roșu: Arnăutu (Petrolul) 45

Observatori FRF: Dan Jiga (Bistrița), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)