lipovaEtapa a 12-a din cadrul seriei A a Ligii a V-a a programat derby-ul dintre liderul Şoimii Lipova şi ocupanta locului 5, AS Vinga. Meciul desfăşurat pe un teren bun şi în prezenţa unui public numeros, a început alert şi deja în minutul 15 scorul era egal, dar 1-1. Prima repriză s-a consumat cu o superioritate a gazdelor, dar vinganii au avut destule contraatacuri periculoase. Elevii lui Marius Grad au intrat hotărâţi după pauză, dar Rosus i-a adus în avantaj pe oaspeţi în minutul 54, la o greşeală a portarului Lipovei. Golul le-a dat aripi celor din Vinga, dar egalitatea s-a restabilit în minutul 67, când Trif a finalizat o frumoasă acţiune personală. Şoimii au trecut la conducere peste alte două minute, Bimbo finalizând cu sânge rece o centrare venită de pe dreapta.
Marius Grad: „Sperăm să promovăm”
Până la final, tinerii jucători pregătiţi de Cornel Nădăban au mai încasat două goluri, Radu şi Zoica consfinţind o victorie clară a Lipovei, scor final 5-2. Meciul a fost umbrit pe final de o accidentare destul de gravă, un jucător al oaspeţilor fiind dus la spital după ce preţ de câteva minute a rămas inconştient. „Un meci reuşit, cu răsturnări de scor, care în opinia mea s-a jucat la un nivel calitativ de liga a patra. Sperăm în continuare să facem jocuri bune şi să promovăm în liga a patra”, a spus la final Marius Grad, antrenorul celor din Lipova.
Şoimii Lipova: Marinca – Ţiţca, Hromei, Lăcătuş, Andraş, Zoica, Radu, Drăgan, Abraham, Nziczas, Bimbo. Au mai jucat: Iercan, Trif, Catrinoiu.
AS Vinga: Linguraru – Gurban, Zlatar, Drăgulescu, Topac, Sava, Coste, Moştoi, Timar, Luncan, Varga. Au mai jucat: Rosus, Negrei, Niszter, Brancov.