După un început ezitant de primăvară, Șoimii Lipova și Crișul Chișineu-Criș au început în forță play-off-ul, fiecare cu victorie în deplasare. Lipova a reușit surpriza de a învinge liderul chiar la Ghiroda în timp ce Crișul, prin victoria de la Dumbrăvița, a făcut rocada cu adversara sa și a trecut pe loc de baraj. În play-out, Frontiera Curtici a confirmat revinimentul din această primăvară, venind neînvinsă de la Dudeștii Vechi. Singura echipă arădeană care nu s-a ales cu nimic în această etapă (exceptând-o bineînțeles pe Progresul Pecica, echipă care a stat) a fost Gloria Lunca-Teuz Cermei, învinsă neașteptat pe teren propriu de codașa Avântul Periam. Iată câteva amănunte de la aceste partide precum și clasamentele după prima etapă din play-off / play-out

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Șoimii Lipova 1-2 (0-1)

Șoimii au câștigat dramatic, în ultimul minut al prelungirilor, un meci foarte spectaculos, cu multe faze de poartă la ambele porți. Lipova a dominat prima parte, deschizând scorul în minutul 11, prin Filimon, care a transformat un penalty pe care tot el l-a obținut. După pauză Ghiroda e echipa mai periculoasă, gazdele ratând și un penalty. Până la urmă vor reuși egalarea în minutul 57 iar după aceea meciul a fost unul pe contre cu ambele echipe încercând să obțină toate cele trei puncte. O va face Lipova, pentru care va marca Rusu (intrat cu doar câteva minute înainte) în minutul 90+4.

Șoimii:  Buta – Aldan, Nicolescu, Giosu, Suslak – Gavrilă, Dobrean, Sahli, Brad – Modan, Filimon. Au mai jucat: Capătă, Simion, Rusu. Rezerve: Iliescu – Nagy, Stoin, Hațegan, Leric. Antrenor: Flavius Sabău

CSC Dumbrăvița – Crișul Chișineu-Criș 0-1 (0-1)

Un meci nu la fel de spectaculos ca cel de la Ghiroda însă cu un deznodământ la fel de fericit pentru suporterii fotbalului arădean. Crișul a adus aminte de echipa din toamnă, când se bătea la primul loc. Bine așezați în teren, oaspeții au dominat tactic și chiar putea să câștige la o diferență mai mare, având câteva ocazii de a-și majora scorul în partea a doua a meciului. Unicul gol al partidei a fost marcat de Patrick Pășcalău în ultimul minut al primei reprize.

Crișul: Blaga – Pașca, Sabău, Nistor – Clej, Tănase, Susan, Siminic – Mâneran, Pășcalău, Ciubotariu. Au mai jucat: Haloș, Giurgiu, Ciornei. Rezerve: Pașcalău – Peter, Popa. Antrenor: Adrian Abrudean

Pobeda Star Bisnov – Frontiera Curtici 1-1 (0-0)

Ambele goluri s-au marcat în repriza secundă. Gazdele au deschis scorul în minutul 55, „grănicerii“ reușind să egaleze 10 minute mai târziu prin Prică.

Curtici: Mucha – Puta, Calvin, Gligor, Popescu – Varga, Coșa – Prică, Avrămuțiu, Lolea – Burlă. Au mai jucat: Morar, Andrieș, Cleuță, Vereș. Rezerve: Nan – Ciupuligă, Szogo, Trifoi. Antrenor: Radu Anca

Gloria Lunca-Teuz Cermei – Avântul Periam 1-3 (0-1)

Lanternei roșii a clasamentului îi priesc vizitele în județul Arad în acest an. După ce a câștigat la Chișineu Criș în sezonul regular, acum a reușit același lucru în fața „sămădăilor“, care s-au trezit conduși cu 0-2 după două erori ale portarului Creța. David Popa a redus din handicap în minutul 74 dar în prelungiri bănățenii au transformat un penalty și au lămurit soarta meciului.

Cermei: Creța – Stoianovici, Iuga, Pop, Ursoi – Piț, Lazăr, Salka – Vlad, Popa. Au mai jucat: Blickling, Țurcanu. Rezerve: Clipotă – Rotar, Bortiș, Mateucă, Gruiescu. Antrenor: Flavius Moisă

În etapa viitoare avem derbyul Șoimii Lipova – Crișul Chișineu Criș în play-off în timp ce a doua etapă din play-out programează un alt duel inter-arădean, cel dintre Progresul Pecica și Gloria Lunca-Teuz Cermei. Frontiera Curtici stă.