Toate meciurile etapei a 7-a din cadrul seriei a 8-a a Ligii a 3-a, au fost programate astăzi. Duelul inter-arădean de la Ineu a fost foarte spectaculos și nou promovata a fost aproape de o mare victorie în fața unor „șoimi“ care nu se regăsesc de câteva etape. Gazdele au „reușit“ însă performanța de a-și înscrie nu odată ci de două ori în propria poartă. Și mai spectaculos a fost meciul dintre Pobeda și Progresul Pecica. Era 3-1 la pauză pentru oaspeți și conturile păreau încheiate dar superficialitatea i-a făcut pe băieții lui Mihai Petcuț și Bogdan Bozian să încaseze două lovituri una după alta în ultimele 10 minute. Însă, într-un final dramatic, Denis Hrezdac a adus victoria pecicanilor în prelungiri. Bucurie mare a fost și la Periam dar nu în tabăra gazdelor ci în cea a celor de la Gloria Lunca-Teuz Cermei care au reușit să bifeze prima victorie a sezonului și astfel să le predea lanterna roșie chiar adversarilor lor. În sfârșit, Crișul lui Dan Stupar, după victoria de la Lipova a „revenit“ la vechile obiceiuri și a remizat acasă cu nou promovata Phoenix Buziaș. Iată câteva amănunte de la aceste partide:

ACB Ineu – Șoimii Lipova  2-2 (0-0)

Au marcat: Jurj (61), Rucăreanu (87) / Spătaru (autogol 67), Cahill (autogol 90+2)

Ineu: Merșca – Spătaru, Mendy, Șerban, Cahill – Zdrențan – Florea (66. Banam), Ndoye, Rucăreanu, Jurj – Toure (90. Codrea). Antrenor: Cristian Sculici

Lipova: Buta – Crisitiu, Pop I (88. Sabău), Popa, Pamfile – Gavrilă, Sahli (65. Clej), Susan, Bulza – Modan, Filimon. Antrenor: Adrian Abrudean

Pobeda Star Bîșnov – Progresul Pecica  3-4 (1-3)

Pentru Pecica au marcat Borcea (22), Andrieș (30), Arsene (36), Hrezdac (90+3)

Pecica: Roșca – Moraru, Roșu, Wild, Sarkozi – C. Mihai, Arsene, – Borcea, Andrieș (46. Hrezdac), Bozian – Capătă (81. Stanciu). Antrenori: Mihai Petcuț, Bogdan Bozian

Crișul Chișineu-Criș – Phoenix Buziaș  0-0

Crișul: Iliescu – Haloș, Pașca, Hreniuc, Burlă – Dinu (83. Moise), Grigore – Popa (46. Gavrilă), Janu (61. A. Iuga), Toboșaru – Barbu. Antrenor: Dan Stupar

Avântul Periam – Gloria Lunca-Teuz Cermei  0-1 (0-1)

Pentru oaspeți a marcat Vlad Michel (35) din penalty

Cermei: Zamfir – Cleuță, Clipotă, R. Iuga, Balazs (46. Varga) – Lazăr, Salka – Mateucă (88. Novac), Piț, Vlad (84. Gruiescu) – Șimăndan (69. Deta). Antrenor: Cristian Todea.

Într-un alt meci al etapei, CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSM Reșița 1-1. Clasamentul după 7 etape se prezintă astfel: