Cele patru echipe ale UTA-ei angrenate în competițiile Federației Române de Fotbal au avut parte de un weekend extrem de prolific.
Între Liga a II-a și Liga Elitelor, „roș-albii” au înscris nu mai puțin de 42 de goluri, încasând opt.
Utimele isprave au venit astăzi, de la echipele Under 19 și 17 ale clubului fanion, după disputele de acasă cu brașovenii de la Kids, din cadrul etapei cu numărul 11 a seriei de Vest a Ligii Elitelor:
Academia UTA U19 – ACS Kids Tâmpa Brașov 9-3 (3-1)
În ultima etapă a turului, arădenii jucau cu miza câștigării titlului de campioană de toamnă. Oaspeții au deschis primii scorul, în minutul 8, dar bucuria lor nu a durat mult, deoarece Simon a egalat după doar 2 minute. Până la pauză, „roș-albii” au mai înscris de două ori, prin Pașcu și același Simon, iar la cabine s-a intrat cu 3-1. În repriza secundă, s-au marcat nu mai puțin de opt goluri, dintre care două au aparținut celor de la Brașov. Pentru UTA a mai înscris Mitrov (2), Boștină (3) și, din nou, Simon.
UTA a început meciul cu: Opric – Haloș, Dardai, Pascu, Mohaci – Vulturar, Salka – An. Gavrilă, Rădulescu, Mitrov – Simon.Au mai jucat: Sfârlea, Boștină, Paunchici, Onișor.
„În loc să conducem noi cu 1-0, am ratat o ocazie foarte mare, iar pe contraatac am primit primul gol. Mă gândeam că revenim, nu îmi făceam pro­- bleme, dar am fost un pic cam moi la început. Având în vedere că avem și accidentați și jucători la echipa mare, am reușit un meci bun, dar sunt nemulțumit că am luat trei goluri aiurea. Important este că am terminat turul pe primul loc”, a declarat Sandu Gaica la finalul întâlnirii.
Clasamentul turului

Academia UTA U17 – ACS Kids Tâmpa Brașov 4-2 (3-0)
În Liga Elitelor U17, arădenii au trecut de Kids cu 4-2. Jucătorii antrenați de Donca, Mărginean și Țamboi și-au făcut meciul ușor încă din prima repriză, scorul pauzei fiind 3-0, prin golurile marcate de Borcea, Pătlăgică și Maxim. Oaspeții au început mai hotărâți a doua repriză și, în minutul 54, au redus din diferență. Maxim a reușit „dubla” două minute mai târziu și a dus scorul la 4-1, scor care nu avea să se mai modifice până în minutul 91, când brașovenii au înscris ultimul gol al partidei dintr-o lovitură liberă de la 17 metri.
UTA U17: Roșca, Tambor, Pătlăgică, Măgulean, Ursoi, Goldiș, Mercioiu, Codrea, Borcea, Rotea, Maxim. Au mai jucat: Blaga, Popa, Țurcanu, Andrieș, Dănilă. „Să zicem că a fost un derby, pentru că am întâlnit o echipă bună, care acum câțiva ani a fost campioană națională. Ținând cont că primele patru merg mai departe, ei erau locul patru, noi locul cinci, era o diferență de 4 puncte. Dacă nu câștigam azi, se cam termina pentru noi. Am zis că suntem pe o pantă ascendentă și acum ne pare rău că se termină turul. Important e că am câștigat și ne-am apropiat de plutonul care se va califica mai departe. Am făcut un meci bun, felicit copiii. Din păcate ratăm mult din situații clare și asta ne-a costat și în primele etape. Astăzi am reușit să marcăm, dar am marcat jumătate din câte ocazii am avut. Dacă eram mai productivi, acum aveam mai multe puncte”, a fost reacția lui Dinu Donca, la finalul disputei cu brașovenii.

Liga Elitelor U16: Academia UTA – LPS Satu Mare 4-1
Pe „Motorul”, juniorii Academiei UTA au primit vizita celor de la LPS Satu Mare, care s-au dovedit o nucă tare în prima repriză. „Roș-albii” au suferit la capitolul joc colectiv și nu au reușit să-și creeze ocazii de poartă periculoase. La 8 minute de la reluare, în urma unui corner, căpitanul Pele deschide scorul printr-o lovitură de cap. Oaspeții egalează după 10 minute, iar acesta a fost și momentul trezirii pentru trupa lui Donca, Bogoșel și Țamboi, care au crescut presiunea pe adversar. Cu 5 minute înainte de final, Ciubăncan scoate un penalty și tot el îl execută pentru 2-1. În minutul 80, Ekmekci, revenit după o lungă pauză cauzată de o accidentare, a marcat cu un șut din careu pentru 3-1, dar concluzia avea să o scrie Nagy, cu o execuție frumoasă la vinclu, din afara careului. 4-1, scor final.
„Am jucat primul meci oficial pe sintetic, iar acest lucru cred că ne-a făcut să ratăm așa mult. Până la urmă, am câștigat pe merit, la o diferență consistentă. Am dominat acest meci, dar, din păcate, am făcut unele greșeli defensive, iar la 1-1 erau să ne coste. Turul s-a terminat, avem o linie bună, doar victorii. Ne dorim să realizăm același lucru și în retur, dar va fi greu”, a semnalat la final partidei Costel Bogoșel.
UTA: Blaga – Varga, Opriș, Pele, Popescu, Șerengău, Mihai, Cristea, Ungureanu, Babiciu, Lingurar. Au mai jucat: Nagy, Ekmekci, Ciubăncan, Cohuț.