FOTO UTA Media Design

Echipa fanion a Aradului pare că merge ca mielul la tăiat în deplasările de risc maxim. Arbitrii nu o iubesc deloc,  jocul suferă din toate încheieturile, iar punctele ce ar trebui să o ducă în zona promovabilă trec pe lângă ea. La Sfântu Gheorghe, chiar dacă punctase prima, UTA nu a avut capacitatea să țină piept forcingului unei formații extrem de motivată și ajutată enorm de experiența lui Hadnagy.
Cele câteva zvâcniri de-o parte și de cealaltă au dat impresia unei prim părți animate, dar jocul s-a stins brusc după numai 5 minute. De abia la mijlocul reprizei Huiban l-a întins serios pe Miron cu un șut din 12 metri, după o acțiune a lui Hadnagy. „Alb-roșii” s-au văzut la poarta adversă  de abia în minutul 32, când Burlă a tras puternic din lovitură liberă, dar exact pe mijlocul porții. Chiș a avut și el un șut peri­culos din apropiere, dar ocazia reprizei a avut-o Strătilă. Lansat de Petre, mijlocașul de bandă a tras din unghi mult peste transversală. Ultimele secvențe ale primei părți au fost pe contre. După ce Damian a reluat cu capul puțin pe lângă, Niczuly a fost la post la șutul lui Jorza de la distanță, în timp ce Petre a trimis din „foarfecă” puțin alătturi.
Repriza s-a reluat de la 0-0, dar UTA a spart rapid gheața. În minutul 47, David a centrat de pe dreapta, iar Curtuiuș a trimis cu capul în plasă de la colțul scurt. Gazdele nu au acuzat șocul și, după șutul telefonat al lui Plămadă, au găsit golul de 1-1. Ursu a urcat pe flancul drept, a centrat în careu, de unde Hadnagy a marcat la colțul lung. Era minutul 61, pentru la faza următoare arbitrul să dicteze penalty pentru gazde la un duel între David și Plămadă în careu. La experiența sa, Hadnagy nu a ratat, deși Miron fusese pe minge. UTA era în genunchi, prilej pentru Sepsi să marcheze al treilea gol. A făcut-o același Hadnagy, care a profitat de o respingere a lui Miron la finalizarea lui Plămadă. Când Curtuiș a fost eliminat, era clar că arădenii nu mai pot reveni, ba, mai mult, au încasat și golul 4, de la Plămadă care l-a învins pe Miron cu capul din 5 metri, la capătul unei faze inițiate de Chiș. Diferența de scor putea fi și mai drastică, dar Huiban a ratat din apropiere și meciul s-a încheiat la 4-1.
Sepsi: Niczuly – M. Burlacu, I. Ursu, Rz. Damian, Dumbravă – Chiș, Issa (40 Răduțoiu), Minciună, Huiban – I. Plămadă (83 Țuțu), Hadnagy (89 Tofan). Antrenor: Valentin Suciu
UTA: Bg. Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (83 Costin), Chindriş (89 Covaci), Jorza, D. Copil (65 Andor) – Curtuiuş, Ad. Petre. Antrenor: Roland Nagy
Cartonașe galbene: Dumbravă 75 / Gligor 19, Jorza 54, David 63, Curtuiuș 70 și 76
Cartonaș roșu: Curtuiuș (76)
Arbitri: Laurențiu Ionașcu (Buzău) – Ciprian Iovu (Botoșani), Iulian Brînză (Botoșani).Rezervă: Florin Macovei (Galați).
Observatori FRF: Cristian Sava (Bacău) și Stere Guteanu (Techir­ghiol – Constanța).