Așa cum era de anticipat, Universitatea Cluj a venit să joace un fotbal generos și ofensiv la Arad. Ce-i drept, clujenilor le-a lipsit inspirația și calitatea în ultima treime, numărul ocaziilor de gol create fiind mic, dar altfel, spre deosebire de majoritatea echipelor din campionatul românesc, a abordat un meci în deplasare de o manieră pozitivă. Și n-a lipsit mult ca această mentalitate să fie răsplătită măcar cu un punct. Antrenorul clujenilor își laudă elevii și e de părere că diferența a fost făcută de o eroare individuală: „UTA a avut o primă repriză bună după care am echilibrat jocul, am fost agresivi la mijloc. UTA-ei i-a fost greu să ajungă la poarta noastră, am avut și câteva situații de contraatac foarte bune dar fotbalul greșeala așteaptă. Din păcate din nou nu scoatem punct sau puncte dar sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor mei, de efortul făcut și din punct de vedere tactic nu prea am ce să le reproșez. Trebuie să fim însă mai atenți pe viitor. Sunt nemulțumit de golul luat în minutul 82, trebuie să-l revăd pentru a vedea dacă a fost parabil. Nu știu cât a fost șutul pe lung sau mai pe centrul porții. Noi avem un portar under, care a greșit cu FCSB, apoi lumea l-a criticat la fiecare meci că a făcut greșeli, deși poate pe nedrept. I-am dat șansă lui Brănescu, este un portar cu experiență, nu-l acuz acum că a greșit neapărat la gol. Trebuie să fim puternici și să trecem peste acest moment.“

După etapa a doua, antrenorul celeilalte nou promovate, Petrolul Ploiești, învinsă la rândul său la Arad, declara că s-a săturat de spectacol, vrea puncte. Eric Lincar însă a procedat la Arad exact invers. La 1-1, cu 15-20 de minute înainte de final, echipa sa juca ofensiv, încercând să obțină victoria. Tehnicianul originar din Oradea a declarat la final că nu are remușcări vis-a-vis de această abordare: „Niciodată nu voi avea regretul ăsta. Sunt un tip curajos, jucând la un nivel înalt, nu pot să tratez fotbalul sau să antrenez la mica ciupeală. Pentru mine fotbalul nu-i ciupeală; ori sunt bun și încerc să câștig tot timpul, împotriva oricărui adversar ori accept situația. Niciodată nu îmi voi schimba stilul. Ăsta este stilul nostru. Vom fi întotdeauna o echipă curajoasă care va încerca să pună în practică idei ofensive.“

La final, Universitatea Cluj a părăsit terenul învinsă, dar aplaudată la scenă deschisă de spectatorii de la Tribuna I „Coco Dumitrescu“. Rămâne de văzut însă cât de mult îl vor ajuta aplauzele adversarilor pe Eric Lincar să se mențină în funcție, într-un fotbal în care antrenorii au ajuns să fie dați afară și după victorii.