UTA pierde după o repriză secundă lamentabilă în care a irosit un penalty și nu și-a creat nicio ocazie în 40 de minute de superioritate numerică

Fluier final

S-au arătat 6 minute de prelungiri

Min.90: 2-0 Farul! Vlad Morar execută puternic o lovitură liberă, Iacob respinge în lateral și Casap venit complet liber înscrie

Min.86: Cartonaș galben Sârbu

Min.85: Acțiune promițătoare a lui Stahl dar acesta cade dezechilibrat în careu după ce și-a depășit un adversar

Min.81: Trei schimbări la UTA: ies Anton, Otele și Postolachi, intră Stahl, Keseru și Ademi. La Farul ies Doukoure și Alibec, intră Morar și Banu

Min.80: Artean trage pe lângă poartă la o fază la care Larie cere penalty dar primește galben

Min.74: Primele schimbări la UTA: ies Șteau și Jobello, intră Negoescu și Ubbink

Min.70: Șut Jobello din unghi, peste poartă

Min.69: Schimbare tot la Farul, iese Grameni, intră Casap

Min.67: Șut Sârbu de la distanță, peste poartă

Min.66: Deși în inferioritate numerică tot Farul are ocazie, Alibec trage periculos pe lângă poartă

Min.59: Schimbare la Farul, iese Munteanu intră Borza

Min.56: Potolachi trage un metru peste poartă. Șansă uriașă de egalare ratată de UTA care totuși va juca mai bine de jumătate de oră cu un om în plus

Min.54: Se așteaptă încă verdictul VAR

Min.52: Mladinovici consideră că era fază iminentă de gol și Corinus vede cartonașul roșu!

Min.51: Penalty pentru UTA la un fault asupra lui Otele făcut de Corinus!

Min.48: Cartonaș galben Alibec

Min.47: Cartonaș galben Vukcevic

S-a reluat meciul.

Fără să facă o repriză strălucitoare, Farul conduce după un penalty făcut cadou de Batha însă în același timp acordat ușor și de arbitrul Mladinovici. UTA a avut un joc agresiv dar cu foarte multe erori tehnice și a produs o singură ocazie de gol.

Final de repriză

Min.38: Cartonaș galben Benga

Min.34: Șut Iacob de la 25 de metri, prinde Iacob

Min.32: Ocazie bună UTA, Jobello centrează la colțul scurt dar lovitura de cap al lui Postolachi trece paralel cu poarta. Pe contraatac Artean ajunge în poziție excelentă în careu dar ezită să tragă și e blocat

Min.23: Șut Otele din vole dar mingea îl lovește pe Kiki și ricoșează în afara cadrului porții. Cornerul e executat de Batha și același Otele reia pe lângă poartă

Min.19: Alibec înscrie, gazdele deschid scorul

Min.18: Penalty pentru Farul, Batha îl faultează pe Alibec în careu la o fază în care constănțeanul era blocat pe linia de fund.

Min.12: Otele îi pune pe marinari pe contraatac dar Alibec finalizează puțin pe lângă poartă

Min.6: Cap Munteanu din 6 metri dar pe lângă poarta lui Iacob

A început meciul, cu o întârziere de câteva minute din cauza unor probleme tehnice la sistemul de comunicare al arbitrilor

Echipele de start:

Farul: Aioani – Sârbu, Larie (cpt), Corinus, Kiki – Artean, Băluță, Grameni – Doukoure – Alibec, Munteanu Rezerve: Buzbuchi – Mboko, Borza, Casap, Moldoveanu, Sali, Morar, Andronache, Banu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

UTA: Iacob (cpt) – Vukcevic, Benga, Chindriș, Dobrescu – Anton, Batha – Otele, Șteau, Jobello – Postolachi.. Rezerve: Balauru – Aly Abeid, Erico, Isac, Ubbink, Stahl, Negoescu, Keseru, Ademi. Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: Central: Horia Mladinovici (București) / Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / Rezervă: Marian Barbu (Brașov) / VAR: Adrian Vornicu (Iași), Ionuț Coza (Cernica)

Observatori: FRF – arbitraj: Alexandru Deaconu (București) / LPF – joc: Imilian Șerbănică (Bragadiru)