luca.jpgAndreea Chiţu, legitimată la CSA Steaua-CSM Ploieşti, vicecampioană europeană anul acesta la Budapesta, a fost aleasă sportiva anului 2013 de către Federaţia Română de Judo. Chiţu (cat. 52 kg) a ocupat locul 5 la Campionatele Mondiale de la Rio de Janeiro, s-a clasat pe locul 2 la Grand Prix-ul de la Dusseldorf şi a terminat pe trei la turneele Masters de la Tiumen (Rusia) şi Grand Slam de la Paris şi Tokyo, precum şi la Grand Prix-urile de la Abu Dhabi şi Jeju (Coreea de Sud). Antrenorul anului a fost desemnat Florin Bercean, antrenorul lotului olimpic feminin şi al lui CS Dinamo, în timp ce arbitrul anului a fost aleasă Ioana Babiuc.
Bronz la Europenele de cadeţi
Printre laureaţii anului se află şi arădeanul Luca Kunszabo (LPS Arad-Liberty Oradea), medaliat cu bronz la Europenele de cadeţi de la Tallinn. „M-am aşteptat la acest lucru, după rezultatele obţinute de Luca în acest an. Vorbim despre locul 1 la Piteşti şi locul 5 la Sarajevo, ambele la etape de Cupă Mondială, totul culminând cu bronzul Europenelor de cadeţi din Estonia. Anul viitor schimbă categoria, trece la „under” 21 şi 100 de kilograme şi sper să obţină rezultate măcar la fel de bune, dacă nu mai bune. Îl aşteaptă etape de Cupă Mondială, plus participări la Campionatul Mondial, Campionatul European şi Campionatul Balcanic de juniori”, a spus Mihai Telechi, şeful catedrei de judo la LPS Arad.