Selecționata de tineret a României a terminat la egalitate cu echipa similară a Portugaliei, 1-1
(0-1), vineri seara, la Ovidiu, în Grupa a VIII-a a preliminariilor Campiona­tului European de fotbal Under-21 din 2019.
Lusitanii au deschis scorul după un sfert de oră de joc, prin Diogo Goncalves, „tricolorii” mici revenind pe tabelă în minutul 66. Atunci, Coman l-a găsit bine pe Dennis Man pe partea dreaptă, acesta a făcut un dribling și a șutat la poartă, mingea fiind deviată de Francisco Ferreira la colțul scurt. Arădeanul anul trecut la FCSB a mai avut o
execuție aproape de vinclu în debutul reprizei secunde și a înscris, coincidență sau nu, la un minut după intrarea pe teren a lui Adi Petre, fostul său coleg de la Atletico și UTA.
România va juca următorul meci mâine, la Bangor, cu Țara Galilor. De remarcat că tricolorii au câștigat trei partide în deplasare și au remizat în cele două de acasă. În clasament, România ocupă primul loc, cu 11 puncte (5 jocuri), urmată de Bosnia-Herțegovina, 6 p (4 j), Elveția, 7 p
(5 j), Țara Galilor, 6 p (3 j), Portugalia, 4 p (3 j), Liechtenstein, 0 p (4 j).