După aproape 6 ani de pauză, tenismenul arădean cunoaște din nou gustul triumfului într-un turneu de tenis. Duminică, Marius Copil a câștigat turneul ITF de la Portimao, turneu dotat cu premii totale în valoare de 25.000 de dolari.

În finală, într-o partidă care a durat o oră și 24 de minute, Copil (numărul 260 ATP) l-a învins pe Alexei Vatutin (numărul 360 ATP) cu 7-6, 6-2.

În tururile precedente, tenismenul arădean, în vârstă de 31 de ani, i-a depășit pe Sebastain Fanselow (Germania, 349 ATP) cu 6-7, 6-3, 6-4; Maximilian Neuchrist (Austria, 493 ATP) cu 6-4, 6-7, 7-6; Gabriel Decamps (Brazilia, 385 ATP) cu 4-6, 6-3, 7-6 și Gijs Brower (Țările de Jos, 339 ATP), meci în care neerlandezul a abandonat în primul set la scorul de 4-1 pentru jucătorul nostru.

(foto: facebook/MariusCopil)