copilMarius Copil s-a oprit în sferturile de finală la turneul ATP de la Brisbane, dotat cu premii în valoare de de 452.670 de dolari. Tenismanul arădean a fost învins de fostul lider mondial, Lleyton Hewitt. Australianul s-a impus după 73 de minute de joc în două seturi, scor 6-4,  6-2. Copil a condus cu 3-1, dar Hewitt a revenit şi cu două breakuri şi-a adjudecat primul set. În actul secund a fost şi mai simplu pentru favoritul publicului, mai agresiv şi inspirat în momentele cheie ale jocului. Susţinut de o mică galerie, din care a făcut parte şi tatăl său, Marius Copil a părăsit arena principală din Brisbane în aplauzele spectatorilor.
Arădeanul s-a ales la Brisbane cu 57 de puncte ATP, obţinute după 5 victorii, trei în calificări şi două pe tabloul principal şi 13.335 de dolari. Momentul maxim pe hardul australian a fost victoria obţinută în optimi împotriva locului 19 mondial şi favorit 3 al turneului, francezul Gilles Simon. Pentru Copil urmează prima mare provocare a anului, urmând să evolueze în această săptămână în calificările primului Grand Slam al anului, Australian Open.