Ploieştiul a găzduit zilele trecute Campionatul Naţional de gimnastică artistică rezervat junioarelor III, nivel 1 şi 2. Au participat 90 de sportive de la 15 cluburi din ţară. CSM Arad, antrenori Ciprian Hegyi şi Carina Franiov, s-a prezentat la această competiţie cu două sportive, una dintre ele urcând de două ori pe podium. Este vorba de Selena Kapca, devenită vicecampioană naţională la individual compus şi medaliată cu bronz, ocupantă a locului 3 la bârnă, la egalitate cu o altă sportivă. Mica gimnasta arădeană s-a remarcat şi la sol, unde s-a clasat pe locul şase. Cealaltă gimnastă a CSM-ului a fost Victoria Mîrza, clasată pe locul 18 la individual compus. Nu a putut participa, din cauza unei accidentări, Alexandra Zimerman, medaliată şi ea la sărituri, la o competiţie desfăşurată recent la Oneşti, transmit cei de la CSM Arad pe site-ul oficial.

Urmează Campionatul Naţional de junioare II, din 10-13 iunie, practic calificări pentru finala din toamnă, de la Constanţa. La această categorie, Ayiana Marinescu, în revenire după o accidentare şi Marcela Cercea, transferată de la CSŞ Sibiu, sunt speranţele arădene la clasări fruntaşe. Vă reamintim că antrenorul secţiei de gimnastică de la CSM Arad, Ciprian Hegyi, a fost votat în Biroul Executiv al Federaţiei, el făcând parte şi din comisia tehnică feminină.