Mirel Rădoi a făcut 27 de convocări preliminarii pentru meciurile naționalei din noiembrie

0
148

Vineri, 23 octombrie, selecționerul Mirel Rădoi a anunțat lista de jucători care activează la echipe de club din străinătate spre care sunt trimise faxuri de convocare preliminară.
România va disputa trei partide în luna viitoare, prima dintre ele fiind cu caracter amical și pe teren propriu, pentru respectarea cerințelor UEFA privind numărul unei reprezentative per an calendaristic și respectarea calendarului competițional fixat de forul continental. Stadionul, ora de disputare și detaliile televizării vor fi anunțate în curând.
Celelalte două partide reprezintă finalul campaniei României în Liga Națiunilor și vor fi transmise live de PRO TV și Radio România Actualități:
11 noiembrie: România – Belarus (amical)
15 noiembrie: România – Norvegia (Liga Națiunilor) – 21:45, Arena Națională București
18 noiembrie: Irlanda de Nord – România (Liga Națiunilor) – 21:45, Windsor Park Belfast
În aceeași săptămână, pe 17 noiembrie, România U21 întâlnește Danemarca pe „Ilie Oană” din Ploiești, meci decisiv pentru calificarea la EURO U21 de anul viitor.
Pentru aceste partide, selecționerul Mirel Rădoi a trimis 27 de convocări preliminare pentru fotbaliști de la cuburi din afara României. Pe lista finală de jucători se vor regăsi o parte dintre aceștia, alături de fotbaliști din Liga 1.
Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 72/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), Ionuț Radu (Inter Milan/Italia, 0/0);
Fundași: Vasile Mogoș (Chievo Verona/ Italia, 1/0), Bogdan Țîru (Jagiel­lonia/Polonia, 2/0), Ionuț Nedelcearu (AEK Atena/Grecia, 11/0), Dragoș Grigore (Ludogoreț/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 21/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/ Italia, 59/0), Cornel Râpă (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Cristi Ganea (Aris Salonic/Grecia, 5/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 5/0);
Mijlocași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/ Polonia, 5/0), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 23/1), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 4/0), Dorin Rotariu (FC Astana/Kazahstan, 10/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 42/10), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția, 14/0), Alexandru Mitriță (Al Ahli FC/Arabia Saudită, 14/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 42/6), Alexandru Băluță (Akademia Puskas/Ungaria, 5/1), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia, 4/0), Tudor Băluță (Dinamo Kiev, 7/0), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 0/0);
Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț/ Bulgaria, 40/13), George Pușcaș (Reading/ Anglia, 19/7), Denis Alibec (Kayserispor/Turcia, 15/2).
Programul complet din Liga Națiunilor:
Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2 (Haaland 67’ / Gregoritsch 36’, Sabitzer 55’-pen.), România – Irlanda de Nord 1-1 (Puşcaş 26’ / Whyte 87’)
Luni, 7 septembrie: Austria – România 2-3 (Baumgartner 18’, Onisiwo 82’ / Alibec 4’, Grigore 52’, Maxim 71’), Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 7’ / Elyounoussi 3’, Haaland 8’, 59’, Sørloth 20’, 48’)
Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România 4-0 (Haaland 13’, 64’ 74’, Sorloth 39’), Irlanda de Nord – Austria 0-1 (Gregoritsch 42’)
Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord 1-0 (Dallas 68’ – autogol), România – Austria 0-1 (Schopf 76’)
Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)
Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (21:45)
Austria 4 3 1 0 6-4 9
Norvegia 4 3 0 1 11-3 9
ROMÂNIA 4 1 1 2 4-8 4
Irlanda de Nord 4 0 1 3 2-8 1
 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.