Deși rezultatele din amicale, dar și campania de achiziții nu erau prea încurajatoare pentru ineuani, la prima apariție oficială în noul an aceștia au scos maxim din confruntarea internă cu Pandurii II Târgu Jiu.
Chiar și fără cei doi olandezi cărora nu le-au sosit cărțile verzi, zărăndanii au fost vioara întâi încă din start. După acțiuni nefinalizate, a venit și deschiderea scorului. După o recuperare a lui Mașniță, balonul a ajuns pe dreapta la Ciocan, acesta a centrat în careu, iar Huțanu a înscris, din alunecare, sub transversală. Era minutul 18 și gazdele au continuat să atace poarta adversă, însă Mașniță și Huțanu nu au găsit spatial porții adverse. Misiunea „alb-albaștrilor” a devenit mai facilă după 40 de minute de joc, când Trocan a luat și al doilea „galben” și a fost eliminat.
Cu un om în plus pe teren, ineuanii nu au avut mari probleme în a controla tactic partea secundă. Un gol anulat pentru un offside evident lui Pîrvulescu a fost singura realizare ofensivă a oltenilor. În schimb, amfitrionii au produs și alte faze, prin Ciocan sau Spătaru, rămase fără rezultat. Totuși, în ultimul minut de joc, s-a făcut 2-0. Hulbăr a fost agățat în careu, arbitrul a dictat penalty, iar Ciocan l-a învins pe Popescu, deși acesta ghicise colțul.
CS Ineu: Mitrea – Zdrențan, Iaroș, Bier, Hulbăr – Clej (46 Popovici) – Ciocan, Huțanu, Spătaru, Botaș (64 Talpaș) –  Mașniță (75 Cioboată). Antrenor: Cristi Sculici
Pandurii II: Popescu – Trocan, Celea, Brânzan, Miroiu (57 Dodoi) – Tudor, Pîrcălabu, Dănăricu (84 David), Șendroiu (46 Pîrvulescu) – Cocină, Mărgărit. Antrenor: Claudiu Mocioi
Arbitri: Răzvan Necrici – Gheorghe Tarba (ambii din Baia Mare), Tamas Kopriva (Satu Mare).
Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara), Alexandru Terheș (Oradea)