modricMondialul din Brazilia ar putea face o nouă victimă de lux. După absenţele lui Radamel Falcao, Kevin Strootman şi Rafael van der Vaart, Victor Valdes şi Thiago Alcantara, Franck Ribery, Theo Walcott, Riccardo Montolivo sau germanul Marco Reus, încă un nume mare este aproape să spună pas turneului final.
Potrivit italienilor de la Gazzetta dello Sport, Luka Modric este în pericol să rateze cel puţin următoarele două meciuri din grupă. Potrivit sursei citate, croatul a acuzat o accidentare la antrenamente şi ar putea fi trimis acasă în cazul în care veştile se vor adeveri.
Luka Modric a fost titular în meciul de debut al Campionatului Mondial, cu Brazilia, dar nu s-a remarcat prin nimic deosebit în faţa lui Davis Luiz şi compania.
Echipa naţională a Braziliei a învins joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în grupa A, în meciul de deschidere de la turneul final al Cupei Mondiale.
Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar ‘29, ‘71 din penalti şi Oscar ‘90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo, prima din cadrul turneului final din „Țara Cafelei”, au asistat 61.600 de spectatori. În celălalt meci al Grupei A: Mexic – Camerun 1-0, după reușita lui Oribe Peralta, din minutul 61.