În primul meci de vineri, Iranul a obținut o victorie dramatică dar mai mult decât meritată, împotriva Țării Galilor, în primul meci al etapei a 2-a din faza grupelor. Pe tot parcursul partidei, dar în special în repriza a doua, iranienii au dominat partida, au arătat că sunt dispuși să își asume mai multe riscuri pentru a obține victoria și au avut ocaziile mari. Iranul a avut un gol anulat pentru ofsaid și o ocazie mare prin Taremi în prima parte iar după pauză Hennessey a făcut minuni în fața lui Taremi și a lui Ezhatolahi. Când portarul galez a fost depășit l-au ajutat și barele, care au fost lovite de asiatici de două ori în aceeași fază, prin Amzoun și Gholizadeh. Galezii au replicat doar prin Moore în startul meciului și Davies, al căruit șut violent a fost deviat peste poartă de Hosseini. Momentul cheie al meciului a venit în minutul 85 când Hennessey îl busculează violent cu genunchiul în față, pe Taremi. Inițial, centralul Ecobar din Guatemala a dat doar galben însă revăzând faza pe monitoarele VAR, și-a schimbat decizia și a arătat, corect, cartonașul roșu. Au urmat apoi minutele de prelungire în care iranienii au atacat haotic și părea că meciul se îndreaptă spre o nemeritată remiză. În al optulea minut de prelungire însă Cheshmi prinde un șut sănătos de la 20 de metri și Ward nu mai poate intervenit. Galezii se aruncă orbește în atac și iranienii îi surprind pe o contră rapidă, Reazaeian amplificând și mai mult delirul fanilor iranieni în timp ce inimoșii galezi din tribune se prăbușesc pe scaune în lacrimi.

Țara Galilor – Iran  0-2 (0-0)  (Grupa B)

• 25 noiembrie, ora 12:00
  • Ar-Rayyan, „Ahmad Bin Ali Stadium“
  • Au marcat: Cheshmi (90+8), Rezaeian (90+11)
  • Cartonașe galbene: Rodon / Rezaeian, Jahanbaksh
  • Cartonaș roșu: Hennessey (87)

Țara Galilor: Hennessey – Mepham, Rodon, Davies – Roberts (58. Johnson), Ampadu (77. Allen), Ramsey (88. Ward), Williams – Bale (cpt), Moore, Wilson (58. D. James). Antrenor: Robert Page

Iran: H. Hosseini – Rezaeian, Pouraliganji, M. Hosseini, Mohammadi – Gholizadeh (77. Jahanbaksh), Noorollahi (78. Cheshmi), Ezatolahi (83. Karimi), Hajsafi (cpt (77. Torabi) – Azmoun (68. Ansarifard), Taremi. Antrenor: Carlos Queiroz

Arbitri: Central: Mario Escobar (Guatemala) /  Asistenți: Caleb Wales (Trinidad-Tobago), Juan Carlos Mora Araya (Costa Rica) / Oficial 4: Maguette N’Diaye (Senegal) / Rezervă: Djibrill Camara (Senegal) / VAR: Drew Fischer (Canada), Fernando Guerrero (Mexic), Nicolas Taran (Uruguay), Adil Zourak (Maroc), Bruno Pires (Brazilia)

Patru goluri am văzut în cel de-al doilea meci al zilei de vineri, câștigat destul de ușor de echipa Senegalului împotriva gazdelor. Selecționata Qatarului a fost și în acest meci depășită de nivelul fotbalului de la acest Campionat Mondial, reușind să aibă totuși 20-25 de minute bune pe fondul relaxării africanilor din momentul în care au dus scorul de 2-0. Gazdele au avut măcar satisfacția unui gol marcat, care însă n-a făcut altceva decât să-i activeze din nou pe senegalezi care au refăcut imediat diferența de două goluri, care a rămas stabilită pe tabelă până la final. Acest rezultat consfințește eliminarea Qatarului de la turneul final.

Qatar – Senegal  1-3 (0-1)  (Grupa A)

• 25 noiembrie, ora 15:00
  • Doha, „Al Thumama Stadium“
  • Au marcat: Dia (41), Diedhiou (48), Dieng (84) / Muntari (78)
  • Cartonașe galbene: Mohammad, Ahmed, Madibo / Dia, Jakobs

Qatar: Barsham – Pedro Miguel (83. Waad), Mohammad, Khoukhi, Hassan, Ahmed (84. Salman) – Al Haydos (cpt) (78. Muntari), Boudiaf (69. Hatem), Madibo – Almoez, Afif. Antrenor: Felix Sanchez Bas

Senegal: Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt), Jakobs (78. P. Cisse), Diallo – I. Gueye, N. Mendy (78. P. Sarr) – Diatta (64. P. Ciss), Diedhiou (74. Dieng), Sarr (74. Ndiaye) – Dia. Antrenor: Aliou Cisse

Arbitri: Central: Antonio Mateu Lahoz (Spania) / Asistenți: Pau Cebrian Devis (Spania), Roberto Diaz Perez del Palomar (Spania) / Oficial 4: Kevin Ortega (Peru) / Rezervă: Jesus Sanchez (Peru) / VAR: Alejandro Hernandez Hernandez (Spania), Ricardo de Burgos (Spania), Juan Pablo Belatti (Argentina), Juan Martinez Munuera (Spania), Bruno Boschillia (Spania)

În celălalt meci al grupei A, Țările de Jos și Ecuador n-au riscat nimic. Cu o victorie în buzunar după prima etapă, egalul le-a menținut pe ambele în pole position pentru un loc calificant la finalul grupei. Sigur, prin prisma desfășurării scorului, suporterii batavi se pot declara dezamăgiți, asta nu doar prin prisma diferenței de valoare (cel puțin la nivelul cotelor) dintre cele două echipe, dar și ținând cont de faptul că Portocala Mecanică a deschis repede scorul, în minutul 6, prin Gakpo. După aceea însă neerlandezii au acceptat dominarea Ecuadorului iar aceasta și-a arătat roadele la începutul reprizei secunde când Valencia a restabilit egalitate, asta după ce în prelungirile primei părți, Ecuadorul a mai avut un gol anulat pentru ofsaid.

Țările de Jos – Ecuador  1-1 (1-0)  (Grupa A)

• 25 noiembrie, ora 18:00
  • Ar-Rayyan, „Khalifa International Stadium“
  • Au marcat: Gakpo (6) / Valencia (46)
  • Cartonaș galben: Mendez

Țările de Jos: Noppert – Timber, van Dijk (cpt), Ake – Dumfries, Koopmeiners (79. De Roon), de Jong, Blind – Klaassen (69. Berghuis – Gakpo (79. Weghorst), Bergwijn (46. Depay). Antrenor: Louis van Gaal

Ecuador: Galindez – P. Vernaza, Torres, Hincapie – Preciado, Mendez, Caicedo, Estupinian – Plata (90. Ibarra), Estrada (74. Sarmiento), Valencia (cpt) (90. K. Rodriguez). Antrenor: Gustavo Alfaro

Arbitri: Central: Mustapha Ghorbal (Algeria) / Asistenți: Mokrane Gourari (Algeria), Abdelhak (Algeria) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă: Helpys Raymundo Feliz (Republica Dominicană) / VAR: Shaun Evans (Australia), Redouane Jiyed (Maroc), Asley Beecham (Australia), Muhammad Bin Jaharin (Singapore), Anton Shchetinin (Australia)

Anglia – SUA era meciul cel mai așteptat al zilei de vineri. Pe lângă povestea fotbalistică și istorică ce formează decorul acestei înfruntări, interesul pentru acest meci era maximizat și de demonstrația de forță oferită de englezi în primul meci (6-2 cu Iran) dar și de calitatea jucătorilor din naționala americană precum și a exprimării acesteia ca echipă. În final, satisfăcuți parțial au fost doar cei a căror simpatie mergea către selecționata de peste Ocean. Statele Unite au făcut un joc tactic perfect, închizând culoare spre poarta proprie, au arătat muncă, determinare, abnegația iar, cel puțin partea  a doua a meciului au fost echipa care au produs puținul fotbal ofensiv pe care l-am văzut în acest meci. Anglia, pe de altă parte, a dezamăgit crunt, în special la capitolul atitudine, mulțumindu-se cu o remiză care contabilicește, o apropie aproape decisiv de calificare (pentru că e greu de crezut că poate pierde în ultimul meci în fața galezilor) însă care nu dă o mărturie deloc pozitivă despre aura de mare echipă ce ar trebui să o aibă una dintre candidatele principale la trofeu.

Anglia – SUA  0-0  (Grupa B)

• 25 noiembrie, ora 21:00
  • Al Khor, „Al Bayt Stadium“

Anglia: Pickford – Trippier, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Bellingham (68. Henderson), Mount – Saka (77. Rashford), Kane (cpt), Sterling (68. Grealish). Antrenor: Gareth Southgate

SUA: Turner – Dest (77. Moore), Zimmerman, Ream, Robinson – Adams (cpt) – McKennie (77. Aaronson), Musah – Weah (83. Reyna), Wright (83. Sergent), Pulisic. Antrenor: Gregg Berhalter.

Arbitri: Centru: Jesus Valenzuela (Venezuela) / Asistenți: Jorge Urrego (Venezuela), Tulio Moreno (Venezuela) / Oficial 4: Yosimi Yamashita (Japonia) / Rezervă: Nueza Back (Brazilia) / VAR: Juan Soto (Venezuela), Nicolas Gallo (Columbia), Diego Bonfa (Argentina) / Julio Bascunan (Chile), Ezequiel Braislovsky (Argentina)

O defensivă foarte bună și o execuție personală excelentă au înclinat balanța în favoarea Australiei în meciul cu Tunisia. Prima repriză a fost una relativ echilibrată, cu multe dueluri tari dar corecte pentru minge. Au fost însă 45 de minute în care calitatea apărărilor a depășit-o pe cea a jucătorilor creativi și ofensivi iar ca urmare am avut destul de puține ocazii clare. Tunisienii au fost mai periculoși prin Mskani și Drager dar golul va cădea în partea cealaltă. O centrare deviată a lui Goodwin a fost reluată în interiorul plasei laterale printr-o execuție cu capul de mare finețe, semnată de Duke. În partea a doua Australia s-a retras în apărare, lăsând total inițiativa nord-africanilor. Centrul defensivei trupei de la Antipozi a fost însă inexpugnabil, fundașii centrali și ceilalți coechipieri care i-au sprijinit, măturând tot în centrul careului propriu. Forțați de acest zid de netrecut, tunisienii au încercat finalizări de la distanță sau din lateral, parate cu mare siguranță de un Ryan în zi foarte bună. Singurul moment în care tunisienii au fost periculoși în careul advers a fost spre final, când Khazri s-a descotorosit de umbra sa printr-o frumoasă fentă din corp, dar a reluat slab și pe centrul porții, mingea fiind reținută ușor de portar. Mai mult, cea mai mare ocazie a reprizei a aparținut tot „cangurilor“, Leckie ajungând cu o fracțiune de secundă prea târziu pentru a împinge din 6 metri o minge în poarta goală. Cu această victorie Australia rămâne cu șanse reale în cursa pentru calificare, în timp ce Tunisia, cu un punct și un ultim meci împotriva Franței, pare eliminată; dar factorul „surpriză“ nu poate fi scos din ecuație la acest Mondial, astfel că pasionalii lor suporteri își mai mențin vie speranța câteva zile.

Tunisia – Australia  0-1 (0-1)  (Grupa D)

• 26 noiembrie, ora 12:00
  • Al Wakrah, „Al Janoub Stadium“
  • A marcat: Duke (23)
  • Cartonașe galbene: Laidouni, Abdi, Sassi

Tunisia: Dahmen – Bronn (73. Kechrida), Meriah, Taibi – Drager (46. Sassi), Skhiri, Laidouni (67. Khazri), Abdi – Sliti, Jebali (73. Khenissi), Mskani (cpt). Antrenor: Jalel Kadri

Australia: Ryan (cpt) – Karacic (75. Degenek), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (85. Baccus), Irvine, Mooy, Goodwin (84. Mabil) – Duke (64. MacLaren), McGree (64. Hrustic). Antrenor: Graham Arnold

Arbitri: Central: Daniel Siebert (Germania) / Asistenți: Rafael Foltyin (Germania), Jan Seidel (Germania) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă: Karen Diaz (Mexic) / VAR: Bastian Dankert (Germania), Marco Fritz (Germania), Corey Parker (SUA), Pol van Boekel (Țările de Jos), Katheryn Nesbitt (SUA)

Polonia a învins Arabia Saudită, într-un meci în care s-a scris din nou un episod din povestea triumfului maturității asupra entuziasmului. Împinși de la spate de energia din tribune și de adrenalina dată de victoria răsunătoare a Argentinei, saudiții au oferit un fotbal frumos, generos, dar uneori naiv. Generozitatea cu care a oferit publicului un spectacol ofensiv, n-a fost dublată însă de eficiență în fața porții acolo unde favoriții gazdelor au risipit numeroase ocazii, prin Kano (de două ori), Al Dawsari, Al Buraikan sau Al Makli. Deasupra tuturor acestor momente a fost însă faza din minutul 43, când VAR-ul le-a oferit ușor „vulturilor verzi“ un penalty, la o intervenție ce-i drept imprudentă a lui Bielik asupra lui Al Shedri. Nici Al Dawsari direct de la punctul cu var și nici Al Breik pe respingere, n-au reușit să-l învingă pe Szeczsny. Polonezii au replicat printr-un fotbal simplu, direct, cu mingi duse la careul advers din 3-4 pase rapide. Au avut 2-3 situații bune, două bare dar cel mai important pentru ei a fost faptul că au marcat de două ori pe fondul dominării gazdelor. Prima dată, în minutul 39, Lewandowski i-a așezat perfect o minge lui Zielinski în careu, iar jucătorul lui Napoli a tras cu sete sub bară. Apoi, în minutul 82, Lewandowski a profitat de o mare eroare a lui Al Malki și a înscris primul său gol la un turneu final al Campionatului Mondial, prăbușindu-se pe gazon în lacrimi, sub imperiul emoțiilor. Polonia face 4 puncte, Arabia Saudită rămâne cu 3 iar această grupă tinde să devină cea mai imprevizibilă și dramatică din punct de vedere al deznodământului.

Polonia – Arabia Saudită  2-0 (1-0)  (Grupa C)

• 26 noiembrie, ora 15:00
  • Doha, „Education City Stadium“
  • Au marcat: Zielinski (39), Lewandowski (82)
  • Cartonașe galbene: Kiwior, Cash, Milik / Al Malki, Al Amri

Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski – Krychowiak, Bielik – Milik (71. Piatek), Zielinski (63. Kaminski), Frankowski – Lewandowski (cpt). Antrenor: Czeslaw Michniewicz

Arabia Saudită: Al Owais – Abdulhamid, Al Amri, Al Boleashi, Al Breik (65. Al Ghannam) – Al Malki (85. Al Oboud) – Al Najid (46. Al Abed, 90+5 Bahrebi)), Kanno – Al Buraikan, Al Shehri (85. N. Al Dawsari) , Al Dawsari (cpt). Antrenor: Herve Renard

Arbitri: Central: Wilton Sampaio (Brazilia) / Asistenți: Bruno Boschilia (Brazilia), Bruno Pires (Brazilia) / Oficial 4: Kevin Ortega (Peru) / Rezervă: Michael Orue (Peru) / VAR: Drew Fischer (Canada), Armando Villareal (SUA), Nicolas Taran (Uruguay), Leodan Gonzalez (Uruguay), Martin Soppi (Uruguay)

După o primă repriză în care aproape că au adormit spectatorii neutri, Franța și Danemarca ne-au oferit poate cele mai bune 45 de minute de fotbal de până acum, de la acest Campionat Mondial, cu trei goluri, numeroase ocazii și execuții de mare frumusețe. Cum spuneam, în prima parte s-a jucat mai mult șah cu danezii părând că se tem de Franța, care nici ea nu părea dispusă să riște prea mult. Am avut două ocazii semnate Rabiot și Mbappe iar la poarta cealaltă un contraatac periculos al lui Cornelius, dar în rest s-a jucat lent, prudent și previzibil. După pauză danezii au intrat deciși să o provoace pe campioana mondială. Franța atât a așteptat deoarece cu un Griezmann în zi de pasă excelentă, a speculat spațiile din spatele apărării avansate a danezilor. Într-un interval de 5 minute Franța și-a creat trei ocazii, două ratate de Mbappe și Griezmann iar a treia finalizată cu succes de Mbappe la capătul unei contraatac blitz purtat împreună cu Theo Hernandes. Replica danezilor însă a fost extrem de puternică. Aceștia s-au aruncat spre careul Franței, care, descumpănită de acest tupeu, a început să se clatine la fiecare atac. Egalarea a venit în urma unui corner care a purtat mingea pe traseul Eriksen – Andersen – Christiansen, iar fundașul Barcelonei a înscris imparabil cu capul. Vikingii au fost cât pe ce să treacă în avantaj dar Lloris intervine providențial în fața lui Lindstrom. Franța ratează și ea prin Tschouameni și Rabiot, ultimul fiind aproape să-l depășească pe Richarlison în clasamentul golurilor senzaționale de la acest turneu. Braithwaite are din nou șansa de a o aduce pe Danemarca în avantaj dar reia milimetric pe lângă poartă din poziție excelentă. Până la urmă, din acest schimb puternic de focuri, va ieși câștigătoare Franța, care va lovi decisiv în minutul 86, când Griezmann inventează o centrare strălucitoare la colțul lung, unde Mbappe apare zburând efectiv prin aer și reușind să împingă mingea în plasă cu coapsa. Franța face 6 puncte și este prima echipă calificată matematic în optimi. Danemarca rămâne cu un punct și are practic meci decisiv pentru calificare, în ultima etapă, împotriva Australiei.

Franța – Danemarca  2-1 (0-0)  (Grupa D)

• 26 noiembrie, ora 18:00
  • Doha, „Stadium 974“
  • Au marcat: Mbappe (61, 86) / Christensen (68)
  • Cartonașe galbene: Kunde / Christensen, Cornelius

Franța: Lloris (cpt) – Kounde, Varane (74. Konate), Upamecano, T. Hernandez – Tschouameni – Griezmann (90+3 Fofana), Rabiot – Dembele (74. Coman), Giroud (62. Thuram), Mbappe. Antrenor: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel (cpt) – Andersen, Christensen, Nelsson – Kristensen (90+2 Bah), Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom (85. Norgaard), Cornelius (46. Braithwaite), Damsgaaard (73. Dolberg). Antrenor: Kasper Hjulmand

Arbitru: Central: Szymon Marciniak (Polonia) / Asistenți: Pawel Sokolnicki (Polonia), Tomasz Listkiewicz (Polonia) / Oficial 4: Ma Ning (China) / Rezervă: Cao Yi (China) / VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia), Juan Martinez Munuera (Spania), Taleb Al-Marri (Qatar), Alejandro Hernandez Hernandez (Spania), Mohammed Al-Hammadi (UAE)

În meciul vedetă al zilei, Argentina – Mexic, spectacolul a venit (aproape) doar din tribune. Pe teren am văzut un fotbal încrâncenat și atât. În primele 45 de minute jucătorii celor două echipe au fost preocupați mai mult să-și „gratuleze“ adversarii cu lovituri în picioare și coate în figură, să simuleze și să se certe cu toată lumea. În acest timp, fotbalul a fost dat dispărut, singurele momente cât de cât demne de menționat fiind două lovituri libere executate de Messi respectiv Vega, și care i-au remarcat pe cei doi portari. În repriza secundă jocul s-a mai liniștit din punct de vedere al durităților dar a rămas la fel de anost din punct de vedere al exprimării fotbalistice. Tabela s-a deblocat în minutul 64, când mexicanii l-au scăpat pentru prima dată din chingile marcajului, pe Leo Messi. A fost suficient, pentru că starul argentinian n-a iertat, expediind un șut puternic și excelent plasat, de la 20 de metri. Momentul de strălucire, de magie, a venit însă 20 de minute mai târziu, din glezna fină a tânărului Enzo Fernandez, care a închis meciul cu un șut cu efect, mult din lateral stânga, care l-a ocolit pe Ochoa și s-a oprit în interiorul plasei laterale. Argentina respiră ușurată, a revenit pe loc de calificare, dar în ultima partidă are meci greu Polonia și doar victoria o califică fără să mai depindă de rezultatul meciului dintre Mexic și Arabia Saudită.

Argentina – Mexic  X-X (0-0)  (Grupa C)

• 26 noiembrie, ora 21:00
  • Al Daayen, „Lusall Stadium“
  • Au marcat: Messi (64), E. Fernandez (88)
  • Cartonașe galbene: Montiel / Araujo, Gutierez, Herrera, Alvarado

Argentina: E. Martinez – Montiel (63. Molina), Otamendi, Li. Martinez, Acuna – Di Maria (69. Romero), de Paul, G. Rodriguez (57. E. Fernandez), Mac Allister (69. Palacios)  – Messi (cpt), La. Martinez (63. Alvarez). Antrenor: Lionel Scaloni

Mexic: Ochoa – K. Alvarez (65. R. Jimenez), Araujo, Montes, Moreno, Gallardo – Herrera, Guardado (cpt) (42. E. Gutierez), Chavez – Lozano (73. Alvarado), Vega (65. Antuna). Antrenor: Gerardo Martinez

Arbitri: Central: Daniele Orsato (Italia) / Asistenți: Ciro Carbone (Italia), Alessandro Giallatini (Italia) / Oficial 4: Istvan Kovacs (România) / Rezervă asistent: Mihai Artene (România) / VAR: Massilimiano Iratti (Italia), Paolo Valeri (Italia), Roberto Diaz Perez del Palomar (Spania), Jerome Brisard (Franța) / Rezervă VAR: Jerson dos Santos (Anglia)