• Au marcat: Caicedo (67) / I. Sarr (44 – pen), Koulibaly (70)
  • Cartonaș galben: I. Gueye
  • Ecuador: Galindez – Preciado (85. Porozo), Torres, Hincapie, Estupinian – Franco (46. Sarmiento), Gruezo (46. Cifuentes), Caicedo – Plata, Estrada (64. Reasco), Valencia (cpt). Antrenor: Gustavo Alfaro
  • Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt), Diallo, Jakobs – I. Gueye, Ciss (74. P. Mendy), P. Gueye – Ndiaye (74. Dieng), Dia (90+5 P. Cisse), I. Sarr. Antrenor: Aliou Cisse
  • Arbitri: Central: Clement Turpin (Franța) / Asistenți: Nicolas Danos (Franța), Cyrill Gringore (Franța) / Oficial 4: Istvan Kovacs (România) / Rezervă asistent: Mihai Artene (România) VAR: Jerome Brisard (Franța), Benoit Millot (Franța), Ciro Carbone (Italia), Drew Fischer (Canada) / Rezervă VAR: Alessandro Giallatini (Italia)

Încă o dată s-a dovedit că a avea două șanse din trei, reprezintă o capcană, în special una mentală. Degeaba a declarat Gustavo Alfaro înainte de meci că echipa sa nu ia în calcul să joace la egal, deoarece elevii săi n-au arătat asta în teren. În fața unui Senegal care, având doar varianta victoriei, a intrat pe teren hotărât și sigur pe planul său, Ecuadorul, după un început relativ echilibrat, s-a retras tot mai mult și a așteptat să treacă timpul. Nici măcar jocul defensiv n-a fost eficient, dacă ținem cont că senegalezii și-au creat câteva ocazii importante, în special prin Dia și I. Sarr. Pe acest fond a venit faza din minutul 44, când Hincapie, lent și imprudent îl busculează în careu pe Dia iar Turpin acordă un penalty, transformat cu mare siguranță de I. Sarr. Ecuadorul, așa cum era de așteptat, a dominat teritorial în parte a doua însă fără a reuși să pună cu adevărat presiune și fără a crea pericol. Va reuși totuși să egaleze în urma unui corner, când fundașul senegalez care stătea la bară a uitat să iasă din acea poziție și l-a ținut în joc pe Caicedo, care s-a trezit cu mingea în față de trei metri de poartă și nu avea cum să rateze. Bucuria ecuadorianilor n-a ținut decât trei minute. La o lovitură liberă pentru Senegal de pe flancul drept, apărarea sud-americanilor respinge greșit și Koulibaly singur la câțiva metri de poartă reia cu sete în plasă. Ultimele 25 de minute ale meciului au reprezentat un chin al ecuadorienilor de a ajunge la poarta lui Mendy, fără succes însă. Senegalul se califică în optimi.

Țările de Jos – Qatar  2-0 (1-0)  (Grupa A)

• Al Khor, „Al Bayt Stadium“
  • Au marcat: Gakpo (26), F. de Jong (49)
  • Cartonaș galben: Ake
  • Țările de Jos: Noppert – Timber, van Dijk (cpt), Ake – Dumfries, de Roon (82. Koopmeiners), F. de Jong (86. Taylor), Blind – Klaassen (66. Berghis) – Gakpo (82. Weghorst), Depay (66. Janssen). Antrenor: Louis van Gaal
  • Qatar: Barsham – Mohammad (85. Khoder), Pedro Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Hatem (85. Alaaedin), Madibo (64. Boudiaf), Al Haydos (cpt) (64. Assadalla) – Almoez (64. Muntari), Afif. Antrenor: Felix Sanchez Bas
  • Arbitri: Central: Bakary Gassama (Gambia) / Asistenți: Elvis Noupue (Camerun), Mahmoud Abouelregal (Egipt) / Oficial 4: Ma Ning (China), Rezervă asistent: Cao Yi (China) / VAR: Redouane Jiye (Maroc), Adil Zourak (Maroc), Mokrane Gourari (Algeria), Julio Bascunan (Chile) / Rezervă VAR: Zakhele Thusi Siwela (Africa de Sud)

Un meci jucat pentru că trebuia să se joace. Gazdele nu mai aveau nicio șansă la calificare, iar nivelul foarte slab la care s-au prezentat la acest Campionat Mondial s-a văzut și la acest meci. Partida s-a desfășurat practic într-un singur sens, iar dacă batavii și-ar fi dorit cu adevărat, scorul ar fi avut alte proporții. Qatar termină Mondialul pe care l-a găzduit, fără niciun punct și cu un singur gol maracat. Țările de Jos câștigă fără să forțeze o grupă ușoară.

Iran – SUA  0-1 (0-1)  (Grupa B)

• 29 noiembrie, ora 21:00
  • Doha, „Al Thumama“ Stadium
  • A marcat: Pulisic (38)
  • Cartonașe galbene: Hosseini, Kanaani (în afara terenului). Jalali / Adams
  • Iran: Beiranvand – Rezaeian, Hosseini, Pourakiganji, Mohammadi (45+2. Karimi) – Noorollahi (71. Torabi), Ezatolahi, Hajsafi (cpt) (71. Jalali) – Gholizadeh (77. Ansarifard), Azmoun (46. Ghoddos), Taremi. Antrenor: Carlos Queiroz
  • SUA: Turner – Dest (82. Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson – McKennie (65. Acosta), Adams (cpt), Musah – Weah (82. Zimmermann), Sergent (77. Wright), Pulisic (46. Aaronson). Antrenor: Gregg Berhalter
  • Arbitri: Central: Antonio Mateu Lahoz (Spania) / Asistenți: Pau Cebrian Devis (Spania), Roberto Diaz Perez del Palomar (Spania) / Oficial 4: Kevin Ortega (Peru) / Rezervă asistent: Jesus Sanchez (Peru) / VAR: Juan Martinez (Spania), Ricardo de Burgos (Spania), Neuza Back (Brazilia), Alejandro Hernandez Hernandez (Spania) / Rezervă VAR: Bruno Pires (Brazilia)

Statele Unite au obținut calificarea în optimi, la capătul unui meci în care, deși au avut ceva emoții pe final, au fost de departe echipa mai bună. Iranienii au început cu avânt, au pus presiune pe careul american, dar după câteva minute în care au părut în corzi, elevii lui Berhalter au preluat control meciului, au pornit morișca de pase și au împins jocul tot mai mult spre poarta iraniană. Golul a venit spre finalul reprizei, când Christian Pulisic a apărut în stil kamikaze la capătul unei centrări venit de la Sergino Dest și a intrat în poartă cu tot cu minge și cu portarul Beiranvand. Din păcate pentru americani, Pulisic s-a accidentat la acea fază și a trebuit să fie înlocuit la pauză. Până atunci însă americanii au mai înscris o dată dar golul a fost anulat pentru ofsaid. După pauză americanii au continuat să păstreze inițiativa încă un sfert de oră după care încet încet s-au retras sub presiunea iranienilor. Aceștia însă n-au avut luciditate în acțiuni iar construcția simplistă, cu multe centrări aruncate în careu, a fost pradă ușoară pentru puternica apărare americană. În prelungiri, un jucător al persanilor s-a prăbușit în careu, asiaticii au cerut penalty dar VAR-ul a considerat că mâna pusă pe acesta de unul dintre fundașii americani n-a fost suficient de fermă pentru a-l dezechilibra. Iranul iese din competiție cu fruntea sus, în timp ce Statele Unite se califică în optimi, acolo unde vor întâlni Țările de Jos. De remarcat și faptul că factorul politic nu s-a simțit deloc în desfășurarea acestui joc, atât jucătorii în teren cât și suporterii în tribune sau pe străzile din Doha, fraternizând. Explicabil dacă ne gândim că mulți dintre suporteri erau iranieni emigrați în Occident iar jucătorii au protestat în primul meci împotriva regimului autoritar de la Teheran.

Țara Galilor – Anglia  0-3 (0-0)  (Grupa B)

• 21 noiembrie, ora 21:00
  • Ar-Rayyan, „Ahmad Bin Ali Stadium“
  • Au marcat: Rashford (50, 68), Foden (52)
  • Cartonașe galbene: James, Ramsey
  • Țara Galilor: Ward – Williams (36. Roberts), Mepham, Rodon, Davies (59. Morell) – Ampadu, Allen (81. Colwill) – Bale (cpt) (46. Johnson), Ramsey, James (77. H. Wilson) – Moore. Antrenor: Robert Page
  • Anglia: Pickford – Walker (57. Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) – Henderson, Rice (57. Philips) – Rashford (75. Grealish), Bellingham, Foden – Kane (cpt) (57. C. Wilson). Antrenor: Gareth Southgate
  • Arbitri: Central: Slavko Vincic (Slovenia) / Asistenți: Tomaz Klancnik (Slovenia), Andraz Kovacic (Slovenia) / Oficial 4: Yoshimi Yamashita (Japonia) / Rezervă asistent: Karen Diaz Medina (Mexic) / VAR: Marco Fritz (Germania), Paolo Valeri (Italia), Pawel Sokolnicki (Polonia), Bastian Dankert (Germania) / Rezervă VAR: Vasile Marinescu (România)

La fel ca în Grupa A, am avut un duel direct pentru locul 2 și un altul complet dezechilibrat. Deși aici Țara Galilor mai avea, cum se spune, de doi bani speranță, în teren lucrurile au fost clare încă de la primul fluier. Anglia a dominat clar, pe alocuri copios și, după o primă repriză ineficientă în fața porții, imediat după pauză a găsit drumul spre gol, nu doar o dată ci chiar de două ori într-un interval de mai puțin de 3 minute. Rashford a deblocat tabela cu o lovitură liberă impecabil executată, urmat de Fodden care a reluat în plasă de la colțul lung o excelenta centrare a lui Harry Kane. Anglia nu se va opri aici și la jumătatea reprizei secunde va mai lovi o dată, tot prin Rashford, care a fost excelent angajat de nou intratul Philips și a dus cu succes acțiunea personală până la capăt. Stones putea face 4-0 dar a trimis peste poartă din câțiva metri. Anglia lasă în urmă impresia acelui șters 0-0 cu Statele Unite și câștigă grupa, urmând să dea piept în optimi cu reprezentativa Senegalului.

Clasamentele finale ale grupelor A și B arată astfel:

Mâine vom avea deznodământul în grupele C și D, care programează următoarele meciuri:

• 17:00  Australia – Danemarca  (Grupa D)  /  TVR 1
  • 17:00  Tunisia – Franța  (Grupa D)  /  TVR 2
  • 21:00  Arabia Saudită – Mexic  (Grupa C)  /  TVR 2
  • 21:00  Polonia – Argentina  (Grupa C)  /  TVR 1