Australia – Danemarca  1-0 (0-0)  (Grupa D)

• A marcat: Leckie (60)
  • Cartonașe galbene: Behich, Degenek / R. Skov
  • Australia: Ryan (cpt) – Degenek, Scouttar, Rowles, Behich – Leckie (89. Hrustic), Irvine, Mooy, Goodwin (46. Baccus) – Duke (82. MacLaren), McGree (74. Wright). Antrenor: Graham Arnold
  • Danemarca: Schmeichel – Kristensen (46. Bah), Andersen, Christensen, Marhle (70. Cornelius) – Hojbjerg, Jensen (59. Damsgaard) – Skov Olsen (70. R. Skov), Eriksen (cpt), Lindstrom – Braithwaite (59. Dolberg). Antrenor: Kasper Hjulmand
  • Arbitri: Central: Mustapha Ghorbal (Algeria) / Asistenți: Mokrane Gourari (Algeria), Abdelhak Etchali (Algeria) / Oficial 4: Maguette N’Dyaie (Senegal) / Rezervă asistent: Djibrill Camara (Senegal) / VAR: Mauro Vigliano (Argentina), Nicolas Gallo (Columbia), Gabriel Chade (Argentina), Adil Zourak (Maroc) / Rezervă VAR: Ezequiel Brailovsky (Argentina)

Australia a reușit o mare surpriză prin calificarea în optimile competiției, aproape nimeni la startul grupelor nedând mari șanse acestei echipe. Chiar și la debutul acestor ultime meciuri, deși, în afara Franței, deja calificată, Australia avea cea mai avantajoasă poziție, puțini au fost cei care au pariat pe reușita jucătorilor de la Antipozi, asta datorită diferenței considerabile de valoare față de adversarul întâlnit. Danemarca s-a prezentat jalnic însă și, dacă ar fi vrut să nu se califice, exact prestația de astăzi probabil că ar fi etalat-o. În afara primelor 15-20 de minute, când au creat pericol în careul advers, danezii au jucat, lent, previzibil, parcă fără ambiție, iar în ultima treime s-au întrecut în erori tehnice și alegeri neinspirate. Nici măcar golul lui Leckie din repriza secundă nu i-a trezit pe nordici, iar schimbările ofensiv-disperate făcute de Hjulmand au adus haosul în jocul vikingilor, care deși aveau o puzderie de oameni de atac pe teren, n-au reușit să își creeze nici măcar ocazii mari de gol. Australienii s-au apărat disciplinat, cu multă ambiție, au profitat de șansa avută dar calificarea probabil că a fost câștigată cu adevărat în meciul cu Tunisia.

Tunisia – Franța  1-0 (0-0)  (Grupa D)

• Doha, „Education City Stadium“
  • A marcat: Khazri (58)
  • Cartonaș galben: Kechrida
  • Tunisia: Dahmen – Ghandri, Meriah, Talbi – Kechrida, Skhiri, Laidouni, Maaloul – Slimane (83. Abdi), Khazri (cpt) (60. Jebali), Ben Romdhane (74. Chaaleli). Antrenor: Jalel Kadri
  • Franța: Mandanda – Fofana (73. Griezmann), Konate, Varane (cpt) (63. Saliba), Diassi – Guendouzi (79. Dembele), Tchouameni, Camavinga – Veretout (63. Rabiot), Kolo Muani, Coman (63. Mbappe). Antrenor: Didier Deschamps
  • Arbitri: Central: Matthew Conger (Noua Zeelandă) / Asistenți: Mark Rule (Noua Zeelandă), Tevita Makasini (Tonga) / Oficial 4: Salima Mukansanga (Rwanda) / Rezervă asistent: Neuza Back (Brazilia) / VAR: Abdullah Al Marri (Qatar), Muhammad Bin Jahari (Singapore), Taleb Al Marri (Qatar), Fernando Guerrero (Mexic) / Rezervă VAR: Saoud Almaqaleh (Qatar)

Franța a etalat astăzi o echipă cu multe rezerve dar nici chiar în aceste condiții nu se justifică prestația palidă a echipei lui Didier Deschamps, care s-a făcut de râs prin înfrângerea suferită în fața Tunisiei. S-a spus despre Franța că poate alinia două, chiar trei echipe competitive, dar iată că exact în momentul în care jucători ca Mandanda, Fofana, Diassi, Guendouzi, Camavinga, Veretout sau Kolo Muani trebuiau să pună presiune pe titulari, au dezamăgit, ce-i drept într-un meci care pentru Franța nu însemna mare lucru, singura miză fiind apărarea blazonului. Tunisienii în schimb au intrat pe teren ca la război, atacând, dominând și chiar reușind să marcheze destul de repede, golul fiind însă anulat pentru ofsaid. Va veni însă și reușita valabilă, semnată de Khazri, care a trecut ca printr-o brânză franțuzească prin apărarea „cocoșilor“ și a reluat pe lângă Mandada. Suporterii tunisienii au erupt în tribune dar euforia lor a durat doar 1-2 minute, deoarece a venit vestea că în celălalt meci, Australia a deschis și ea scorul. Finalul a fost dramatic. Deschamps a introdus artileria grea (Griezman, Dembele, Mbappe) și a atacat în valuri. Tunisienii s-au apărat cu disperare dar în același timp se rugau pentru o veste bună, adică aceea că Danemarca a egalat. Din păcate pentru ei și pentru pasionalii lor suporteri acea veste n-a mai venit iar victoria Australiei le-a ruinat visul de calificare în optimi. Cu certitudinea eliminării în suflet, tunisienii au cedat în finalul prelungirilor, când Griezman a adus o egalare care părea a mai spăla din rușinea francezilor dar într-un fel, nota de plată pentru neseriozitatea lor, a venit în urma unei decizii discutabile a arbitrilor VAR, care au anulat golul pentru un ofsaid reactivat la autorul său; o decizie discutabilă dar care le oferă africanilor măcar palida consolare a unei victorii de palmares.

Polonia – Argentina  0-2 (0-0)  (Grupa C)

• 30 noiembrie, ora 21:00
  • Doha, „Stadium 974“
  • Au marcat: MacAlister (46), Alvarez (68)
  • Cartonașe galbene: Krychowiak/ Acuna
  • Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski (73. Jedrzejczyk) – Bielik (62. Szymanski), Krychowiak (83. Piatek) – Zielinski, Swiderski (46. Skoras), Frankovski (46. Kaminski) – Lewandowski (cpt). Antrenor: Czeslaw Michniewicz
  • Argentina: E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Acuna (59. Tagliafico) – MacAlister (83. Almada), de Paul, E. Fernandez (79. Pezzella) – Di Maria (59. Paredes), Messi (cpt), Alvarez (79. L. Martinez). Antrenor: Lionel Scaloni
  • Arbitri: Central: Danny Makkelie (Țările de Jos) / Asistenți: Hessel Steegstra (Țările de Jos), Jan de Vries (Țările de Jos) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă asistent: Helys Raymundo Feliz (Republica Dominicană) / VAR: Paulus Van Boekel (Țările de Jos), Bastian Dankert (Germania), Kathryn Nesbitt (SUA), Juan Soto (Venezuela) / Rezervă VAR: Anton Shchetinin (Australia)

Am asistat la un alt meci la care pe teren a existat o singură echipă. Argentina a dominat copios și probabil ar fi deschis scorul mult mai repede, dacă Szczesny n-ar fi făcut minuni în poarta Poloniei. În minutul 39 însă, portarul lui Juventus iese târziu la o minge, pe care o ratează și-l atinge peste față pe Messi, care cade. Arbitrul e chemat să revadă faza și, dat fiind că mingea era încă în joc, nu are acoperire regulamentară să nu acorde lovitură de la 11 metri. Szczesny își repară însă eroarea, apărând penalty-ul executat de Messi. Din fericire pentru starul argentinian, și eroarea lui va fi reparată, imediat după pauză, când MacAlister nemarcat în careu, reia plasat la rădăcina barei de la colțul lung. Imediat, în celălalt meci, Mexicul deschide scorul. Cu Arabia Saudită aproape scoasă din calcule, polonezii își fac socoteala că trebuie să își păstreze avansul la golaveraj față de Mexic, astfel că rămân în defensivă. Argentina atacă în valuri, Polonia nu joacă nimic; Mexicul înscrie în celălalt meci dar „leșii“ nu reacționează. Argentina face și ea 2-0 prin Alvarez iar dramatismul atinge paroxismul. Practic, în acest moment Polonia și Mexic sunt la egalitate perfectă, în meciul direct au remizat iar criteriul următor de departajare e clasamentul fair-play, unde Polonia stă mai bine, cu doar 5 galbene încasate față de cele 7 ale mexicanilor. Orice gol primit de „leși“, sau marcat de Mexic, trimite Polonia acasă. Europenii sunt KO, aproape că se roagă de argentinieni să nu mai forțeze. Chiar și așa Lautaro Martinez și Tagliafico au două mari ocazii dar zeița Fortuna le surâde lui Lewandowski & co. Meciul se termină dar emoțiile nu. În Mexic – Arabia Saudită mai sunt 4 minute de jucat. Vine vestea că saudiții au înscris, polonezii explodează de bucurie dar realizează imediat că reușita asiaticilor nu schimbă datele problemei; Mexicul dacă înscrie se califică pentru că la aceeași diferență de golaveraj ar avea mai multe goluri marcate. Nu se întâmplă însă acest lucru și Polonia reușește cumva să se târască în faza optimilor.

Arabia Saudită – Mexic  1-2 (0-0)  (Grupa C)

• Al Daayen, „Lusail Stadium“
  • Au marcat: Al Dawsari (90+6) / Martin (47), Chavez (52)
  • Cartonașe galbene: Al Shehri, Al Hassan, Tambakti, Madu, Al Amri, Bahebri / E. Alvarez
  • Arabia Saudită: Al Owais – Tambakti, Al Boleashi (37. Sharahill), Al Amri – Abdulhamid, Al Hassan (46. Madu), Kanno, Al Ghannam – Al Buraikan (89. Bahebri), Al Shehri (62. Al Oboud), Al Dawsari (cpt). Antrenor: Herve Renard
  • Mexic: Ochoa (cpt) – Sanchez (89. K. Alvarez), Montes, Moreno, Gallardo – Pineda (76. Rodriguez), E. Alvarez (89.Funes Mori), Chavez – Lozano, Martin (76. Jimenez), Vega (46. Antuna). Antrenor: Gerardo Martino
  • Arbitri: Central: Michael Oliver (Anglia) / Asistenți: Stuart Burt (Anglia), Simon Peter Bennett (Anglia) / Oficial 4: Istvan Kovacs (România) / Rezervă asistent: Vasile Marinescu (România) / VAR: Massimiliano Irrati (Italia), Paolo Valeri (Italia), Alessandro Giallatini (Italia), Jose Hernandez Hernandez (Spania) / Rezervă VAR: Ciro Carbone (Italia)

Cu două echipe care nu aveau, realist vorbind, decât varianta victoriei, meciul nu putea fi decât spectaculos. În prima parte duelul a fost echilibrat, cu un plus ușor pentru mexicani. În partea a doua însă lucrurile se vor schimba radical. Martin a deschis scorul imediat după reluare, apoi, peste doar 5 minute Chaves va da și a doua lovitură. Năuciți și demoralizați, saudiții au cedat mental și tăvălugul mexican s-a rostogolit timp de peste 40 de minute spre poarta lui Al Owais. Un gol, doar de atât ar mai fi avut nevoie Mexicul pentru a declanșa fiesta. Au venit nu unul, ci chiar două, ambele însă anulate pentru ofsaid. În rest, o avalanșă de ocazii și șuturi la poartă, cele mai multe dintre ele trecând milimetric pe lângă poarta saudiților. Aceștia vor și reuși să înscrie golul de onoare în prelungiri însă pentru Mexic situația era aceeași: un gol i-ar fi dus în optimi; însă reușita nu a venit, Mondialul qatarez înregistrând poate una dintre marile sale nedreptăți, eliminarea unei echipe care, după ceea ce a arătat în toate cele trei meciuri, ar fi meritat să se califice în dauna Poloniei.

Clasamentul final în grupele C și D, se prezintă astfel:

În urma partidelor de astăzi, s-au stabilit următoarele înfruntări în faza optimilor:

• Argentina – Australia
  • Franța – Polonia

Mâine vom avea deznodământul în grupele E și F. Programul meciurilor este următorul:

• 17:00  Canada – Maroc  (Grupa F)  (TVR 2)
  • 17:00  Croația – Belgia  (Grupa F)  (TVR 1)
  • 21:00  Costa Rica – Germania  (Grupa F)  (TVR INFO)
  • 21:00  Japonia – Spania  (Grupa F)  (TVR 2)