Țările de Jos – SUA  3-1 (2-0)  (Optime 1)

• Au marcat: Depay (10), Blind (45+1), Dumfries (81) / Wright (76)
  • Cartonașe galbene: Koopmeiners, F. de Jong
  • Țările de Jos: Noppert – Timber, van Dijk (cpt), Ake (90+3 de Ligt) – Dumfries, de Roon (46. Bergwijn), de Jong, Blind – Klaasen (46. Koopmeiners) – Gakpo (Weghorst), Depay (81. Simons). Antrenor: Louis van Gaal
  • SUA: Turner – Dest (75. Yedlini), Zimmerman, Ream, Robbinson (90+2 Morris) – McKennie (67. McKennie), Adams (cpt), Musah – Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic. Antrenor: Gregg Berhalter
  • Arbitri: Central: Wilton Sampaio (Brazilia) / Asistenți: Bruno Boschilia (Brazilia), Bruno Pires (Brazilia) / Oficial 4: Andres Maronte (Uruguay) / VAR: Nicolas Gallo (Columbia), Juan Soto (Venezuela), Ashley Beecham (Australia), Mauro Vigliano (Argentina)

Țările de Jos au devenit prima echipă calificată în sferturile de finală, grație unei victorii împotriva Statelor Unite, obținute datorită experienței și pragmatismului, care au făcut-o să ofere un joc mai simplu și mai eficient, speculând la maxim slăbiciunile adversarului. Americanii au etalat din nou un joc frumos dar lipsa de limpezime în ultima treime și mai ales marile probleme pe flancurile defensivei, s-au dovedit a fi minusuri insurmontabile. Neerlandezii au avut 2-0 la pauză din două șuturi pe poartă, venite ca urmare a unor faze similare, cu Dumfries complet liber în banda dreaptă, centrând la firul ierbii în mijlocul careului. La primul gol Depay era complet liber și a executat un lat de mare precizie iar la cel de-al doilea, la capătul centrării s-a aflat celălalt jucător de bandă al echipei lui van Gaal, Daley Blind, care și-a pierdut pe drum omul care-l marca, reluând în poartă cu o deviere demnă de un atacant. Repriza secundă relaxarea batavilor combinată cu câteva schimbări inspirate ale lui Gregg Berhalter au adus suspans în meci deoarece americanii au pus presiune și, după câteva situații periculoase, au reușit să reducă din diferență prin Haji Wright care a trimis mingea în plasă cu o deviere fortuită ce i-a imprimat mingii un efect imposibil de anticipat de către portarul Noppert. Speranțele suporterilor americani s-au spulberat 5 minute mai târziu când din nou ambii jucători de bandă ai Portocalei Mecanice au fost complet liberi, de data aceasta fiind rândul lui Blind să-l servească pe Dumfries pentru golul de 3-1. Fără să impresioneze în cele 4 partide disputate până acum, Țările de Jos ajung la două meciuri de marea finală, realizare datorată în parte și programului destul de ușor dar și faptului că sunt una dintre puținele echipe care n-au înregistrat mari fluctuații în evoluție, etalând un fotbal nu efervescent dar nici meschin, ci doar simplu și eficient. E suficient pentru o mare performanță? Vom vedea în sferturi, când adversarul va fi unul de cu totul alt calibru.

Argentina – Australia  2-1 (1-0)  (Optime 2)

• 3 decembrie 2022, ora 21:00
  • Ar-Rayyan, „Ahmad Bin Ali Stadium“
  • Au marcat: Messi (35), J. Alvarez (57) / Goodwin (77)
  • Cartonașe galbene: Irvine, Degenek
  • Argentina: E. Martinez – Molina (80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuna (72. Tagliafico) – de Paul, E. Fernandez, Mac Allister (80. Palacios) – J. Alvarez (71. Martinez), Messi (cpt), P. Gomez (50. Li. Martinez). Antrenor: Lionel Scaloni
  • Australia: Ryan (cpt) – Degenek (72. Karacic), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (72. Kuol), Mooy, Irvine, Baccus (58. Hrustic) – McGree (58. Goodwin), Duke (72. Maclaren). Antrenor: Graham Arnold
  • Arbitri: Central: Szymon Marciniak (Polonia) / Asistenți: Pawel Sokolnicli (Polonia), Tomasz Listkiewicz (Polonia) / Oficial 4: Mario Escobar (Guatemala) / VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia), Marco Fritz (Germania), Alessandro Giallatini (Italia), Benoit Millot (Franța)

Vreme de 77 de minute, meciul dintre Argentina și Australia a părut o plimbare în parc pentru sud-americani. Aceștia și-au făcut jocul clasic de posesie, pase mărunte și măcinare a adversarului, așteptând momentul prielnic pentru a lovi. Lucrul acesta s-a întâmplat în minutul 35 când Messi a avut una dintre clasicele lui sclipiri de geniu, cu dribling scurt și șut fără elan, mingea ducându-se cuminte în fundul porții lui Ryan. În continuare Argentina a continuat să joace la fel și deznodământul a fost același. Sigura diferență a fost aceea că de data asta cadoul n-a mai venit de la Messi ci de la portarul australienilor, care a pierdut mingea din picior în fața lui Julian Alvarez, iar nouarul argentinienilor a făcut 2-0. Jucătorii de la antipozi au părut demoralizați, Argentina simțind miros de sânge a mărit ritmul meciului, Messi a început să facă spectacol dar golul a venit în partea cealaltă. În minutul 77, un șut aparent inofensiv al lui Goodwin îl lovește pe Enzo Fernandes iar devierea involuntară a acestuia îl păcălește pe Emiliano Martinez. Gluma era să se îngroașe 4 minute mai târziu, când Behich, parcă posedat de spiritul lui Messi, ia la bani mărunți toată apărarea argentinienilor, ajunge la 7 metri față în față cu Emiliano Martinez dar exact în momentul în care se pregătea să restabilească egalitatea, Lisandro Martinez apare ca din pământ și trimite mingea în corner. Sud-americanii simt că nu-i de glumă și profitând de spațiile apărute, încearcă să închidă meciul. Messi face ravagii dar Lautaro Martinez îi risipește vreo trei goluri puse pe tavă. Decarul Argentinei, care și-a sărbătorit meciul oficial cu numărul 1000, sătul de această risipă, încearcă să lămurească el lucrurile dar ratează la rândul lui ținta. Și vine ultimul minut de prelungire, când Kuol îl fentează ca pe un junior pe Acuna, rămâne singur cu Emiliano Martinez la 6 metri lateral dreapta dar portarul sud-americanilor are o intervenție fantastică respingând mingea în corner. Fluierul final al polonezului Marciniak vine ca o izbăvire pentru zecile de mii de argentinieni din tribune, care au cântat tot meciul ca la Scala din Milano dar care spre final au privit cu groază un meci pe care favoriții lor erau aproape să-l scape din mână.

Așadar, după meciurile de astăzi, avem primele două calificate în faza sferturilor. Țările de Jos și Argentina se vor întâlni în primul meci al amintitei faze a competiției, pe 9 decembrie, de la ora 21:00.