Dacă japonezii au venit din „Țara Soarelui Răsare“, nemții par a a se adânci tot mai mult, de câțiva ani încoace în „țara fotbalului apune“. Aproape nimic n-a mai rămas din Naționala cu instinct de killer, cu prestații de robot și cu mentalitate indestructibilă. Astăzi Germania s-a jucat de-a „tiki taka“, a afișat o fudulie prostească ce n-are nicio legătură cu aroganța aristocratică din trecut și a plătit pentru neseriozitate și atitudinea plină de fițe a vedetelor sale. După un început în care niponii au făcut un pressing agresiv și au dat câteva semnale de alarmă greoaiei defensive germane, oamenii lui Flick au pus stăpânire pe joc, au marcat prin Güdogan, dintr-un penalty obținut de Raum și apoi și-au bătut joc, timp de o oră de o grămadă de ocazii, ratate din superficialitate și joc din gleznă: Gnabry de 4 ori (de 3 ori în aceeași fază), Musiala de două ori, Havertz, Gündogan, Hofmann au trecut cu toții cu iresponsabilitate pe lângă golurile care ar fi transformat acest meci într-un galop de sănătate. Și, cum pe cine omori, nu te lasă să trăiești, japonezii au întors meciul odată cu intrarea pe teren a lui Takuma Asano. Două ocazii ratate de acesta, o intervenție formidabilă a lui Neuer, încă o ratare a lui Sakai vesteau inevitabilul, asta și pentru că Hansi Flick a fost la fel de imobil și superficial ca elevii săi. Pedepsele au venit în minutele 75 și 83, când Doan și Asano au marcat golurile care i-au adus pe suporterii samurailor în pragul isteriei. Nemții s-au aruncat haotic în atac, dar n-au mai reușit să își creeze decât o singură ocazie decentă, prin Goretzka. Finalul a consfințit înfrângerea Germaniei care acum este aproape obligată să bată Spania, orice alt rezultat lăsând-o la mâna unui joc al rezultatelor destul de greu de anticipat.

Germania – Japonia  1-2 (1-0)  (Grupa E)

23 noiembrie, ora 15:00

Al-Rayyan, „Khalifa International Stadium“

Au marcat: Gündogan (33 – pen) / Doan (75), Asano (83)

Germania: Neuer (cpt) – Süle, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum – Kimmich, Gündogan (67. Goretzka) – Müller (67. Hofmann), Musiala (79. Götze), Gnabry (89. Moukoko) – Havertz (79. Füllkrug). Antrenor: Hansi Flick

Japonia: Gonda – Sakai (74. Minamino), Yoshida (cpt), Itakura, Nagatomo  (57. Mitoma) – Endo, Tanaka (72. Doan) – Ito, Kamada, Kubo (46. Tomiyasu) – Maeda (57. Asano). Antrenor: Hakime Moriyasu

Arbitri: Central: Ivan Barton (El Salvador) / Asistenți: David Moran (Slovenia), Zachari Zeegelaar (Surinam) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă: Helpys Feliz (Republica Dominicană) / VAR: Mauro Vigliano (Argentina), Armando Villarreal (SUA), Kathryn Nesbitt (SUA), Fernando Guerrero (Mexic), Mahmoud El-Regal (Egipt)

După un meci care se încheie cu scorul de 7-0, chiar nu mai sunt multe de spus. Costaricanii probabil și-au imaginat că sunt cât de cât ocrotiți cu veteranul Keylor Navas în poartă, însă vremurile când acesta era îngerul păzitor al Realului, sunt de mult apuse. 7 șuturi pe poartă au tras ibericii, toate au scuturat plasele porții adverse. Spania a arătat înfiorător de bună, nu doar pentru că adversarul a fost unul modest și care de la 0-4 practic a cedat total, ci și pentru că are în componență foarte mulți lupi tineri, pentru care concepte precum „destul“ sau „drămuirea efortului“ sunt străine. Băieții lui Luis Enrique au tratat fiecare fază de parcă era 0-0, au combinat în viteză, au mângâiat balonul cu mare virtuozitate, și-au orientat mereu jocul către careul și poarta adversă, reușind în final să eclipseze prestația excelentă a Franței, din ziua precedentă.

Spania – Costa Rica  7-0 (3-0)  (Grupa E)

23 noiembrie, ora 18:00

Doha, „Al Thumama Stadium“

Au marcat: Olmo (11), Asensio (21), F. Torres (31 – pen, 54), Gavi (74). Soler (90), Morata (90+2)

Spania: Simon – Azpilicueta, Rodri, Laporte, J. Alba (64. Balde) – Gavi, Busquets (cpt) (64. Koke), Pedri (57. Soler) – F. Torres (57. Morata), Asensio (69. N. Williams), Olmo. Antrenor: Luis Enrique

Costa Rica: Navas (cpt) – Martinez (46. Watson), Duarte, Calvo, Oviedo (82. Mataritta) – Fuller Spence, Borges (72. Aguilera), Tajeda, Bennette (61. B. Ruiz) – Campbell, Contreras (61. Zamora). Antrenor: Luis Suarez

Cartonașe galbene: Calvo, Campbell

Arbitri: Central: Mohammed Abdulla (EAU) / Asistenți: Mohamed Al Hammadi (EAU), Hasan Al Mahri (EAU) / Oficial 4: Ning Ma (China) / Rezervă: Shi Xiang (China) / VAR: Abdulla Al-Marri (Qatar), Muhammad Taqi (Singapore) / Bruno Pires (Brazilia) / Tomasz Kwiatkowski (Polonia), Taleb Al Marri (Qatar)

Belgia și Canada au oferit poate cea mai frumoasă repriză de până acuma  turneului final. Canadienii au pornit ca din pușcă, năucindu-i pe belgieni, care în primele 15-20 de minute au fost dominați copios, nereușind practic să iasă din propria jumătate. În această perioadă s-a petrecut probabil și momentul psihologic al meciului, când jucătorul lui Bayern, Alphonso Davies, a ratat un penalty, în minutul 10. Încet – încet Belgia a început să iasă din chingile adversarilor și a avut câteva acțiuni tăioase dar De Bruyne și Hazard au ratat ultima pasă. Jocul a continuat să fie foarte frumos, cu acțiuni în viteză, din careu în careu. Canadienii au avut din nou o perioadă foarte bună dar lipsa de calitate la finalizare i-a trădat. Și, ca o echipă mare, Belgia a ieșit din dificultate, marcând cu un minut înainte de pauză, când Alderweireld a inventat o pasă magistrală în adâncime către Batshuay, care va marca ceea ce se va dovedi a fi unicul gol al meciului. Era cât pe ce totuși să nu fie nici măcar unicul gol al reprizei, însă Buchanan a ratat incredibil din câțiva metri, în minutele de prelungire ale primei părți. După pauză Belgia a devenit mai pragmatică, a închis jocul iar canadienii și-au pierdut din entuziasm și prospețime iar lipsa de strălucire individuală a fost din ce în ce mai pregnantă. Larin a avut cea mai bună situație, cu 10 minute înainte de final, dar lovitura sa de cap n-a putut să-l învingă pe Courtois.

Belgia – Canada  1-0 (1-0)  (Grupa F)

23 noiembrie, ora 21:00

Ar-Rayyan, „Ahmad Bin Ali Stadium“

Au marcat: Batshuayi (44)

Belgia: Courtois – Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen – Castagne, De Bruyne, Witsel, Carrasco (46. Meunier) – Tielemans (46. Onana), Batshuayi (78. Openda), E. Hazard (cpt) (62. Trossard). Antrenor: Roberto Martinez

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller – Hoilett (58. Larin), Hutchinson (cpt) (58. Kone), Eustaquio (88. Osorio), Laryea (74. Adekugbe) – Buchanan (88. Millar), David, Davies. Antrenor: John Herdman

Cartonașe galbene: Carrasco, Meunier, Onana / Davies, Johnston

Arbitri: Central: Janny Sikazwe (Zambia) / Asistenți: Jerson Emiliano Dos Santos (Angola), Arsenio Marengula (Mozambic) / Oficial 4: Yoshimi Yamashita (Japonia) / Rezervă: Neuza Back (Brazilia) / VAR: Juan Soto (Venezuela), Nicolas Gallo (Columbia), Mokrane Gourari (Algeria), Massimiliano Irrati (Italia), Abdelhak Etchiali (Algeria)

În sfârșit, în aceeași grupă F, a avut loc și duelul dintre Maroc și Croația, duel care practic a deschis ziua de astăzi și care s-a încheiat fără goluri. A fost un meci antrenant, în care ambele echipei au arătat intenția de a câștiga, însă amândouă au comis numeroase greșeli pe fondul pripelii sau a lipsei de inspirație. Anticipata superioritate a vicecampioanei mondiale nu s-a prea văzut, decât poate în finalul primei reprize când Bono a intervenit excelent în fața lui Perisic și apoi a lui Kramaric, asta după ce primul mai avusese un șut bun în dreputul partidei. În partea a doua Marocul a fost mai aproape de gol, prima dată prin Mazraouu, care s-a și accidentat la acea fază și apoi prin Hakimi, care întâi a trimis o centrare excelentă în mijlocul careului dar doi marocani au ratat întâlnirea cu mingea și apoi a expediat o torpilă respinsă cu dificultate de Livakovic.

Maroc – Croația  0-0 (0-0)  (Grupa F)

23 noiembrie, ora 12:00

Al Khor, „Al Bayt Stadium“

Maroc: Bono – Hakimi, Saiss (cpt), Aguerd, Mazraoui(60. Attiat-Allai) – Ounahi (82. Sabiri), Amrabat – Zyech, Amallah, Boufal (65. Ez Abde) – En Nesyri (81. Hamdallah). Antrenor: Walid Regragui

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modric (cpt), Brozovic, Kovacic (79. Majer) – Vlasic (46. Pasalic), Kramaric (71. Livaja), Perisic (90. Orsic). Antrenor: Zlatko Dalic

Cartonașe galbene: Amrabat

Arbitri: Central: Fernando Rapallini (Argentina) / Asistenți: Juan Belatti (Argentina), Diego Bonfa (Argentina) / Oficial 4: Kevin Ortega (Peru) / Rezervă: Karen Diaz (Mexic) / VAR: Julio Bascunan (Chile), Leodan Gonzalez (Uruguay), Nicolas Taran (Uruguay), Paolo Valeri (Italia), Martin Soppi (Uruguay)

În urma partidelor de astăzi, clasamentul grupelor E și F se prezintă astfel:

Ziua de mâine programează ultimele 4 meciuri din prima etapă a fazei grupelor, după cum urmează:

• 12:00  Elveția – Camerun  (Grupa G)
  • 15:00  Uruguay – Coreea de Sud  (Grupa H)
  • 18:00  Portugalia – Ghana  (Grupa H)
  • 21:00  Brazilia – Serbia  (Grupa G)