Elveția a învins Camerunul în primul meci al zilei, după un meci destul de puțin spectaculos din punct de vedere al ritmului și intensității. În prima repriză, europenii au avut inițiativa dar n-au reușit nimic în fața unei apărări ermetice a africanilor. Am văzut în 45 de minute o ocazie și jumătate, după un șut bun al lui Toko Ekambi și o ezitare a lui Sommer. Imediat după pauză, elvețienii au speculat prima mare eroare în apărarea cameruneză, Shakiri lăsat complet liber în partea dreaptă l-a servit ideal pe Embolo și acesta a marcat unicul gol al meciului. A urmat o dominare cameruneză fără orizont, singura șansă de egalare venind în urma unei acțiuni personale purtate de Chouppo-Moting. Mai mult, elvețienii au fost în câteva rânduri aproape de majorarea scorului, prin Vargas, Embolo, Xhaka și Seferovic.

Elveția – Camerun  1-0 (0-0)  (Grupa G)

• 24 noiembrie, ora 12:00
  • Al Wakrah, „Al Janoub Stadium“
  • Au marcat: Embolo (48)
  • Cartonașe galbene: Elvedi, Akanji / Fai

Elveția: Sommer – Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez (90. Comert) – Freuler, Xhaka (cpt) – Shaquiri (72. Okafor), Sow (72. Frei), Vargas (81. Rieder) – Embolo (72. Seferovic). Antrenor: Murat Yakin

Camerun: Onana – Fai, Castelletto, N’Koulou, Tolo – Hongla (68. Ondua), Oum Gouet, Anguissa – Mbeumo (82. Ngamaleu), Choup-Moting (cpt) (74. Aboubakar), Toko Ekambi (N’Koudou). Antrenor: Rigobert Song.

Arbitri: Central: Facundo Tello (Argentina) / Asistenți: Ezequiel Brailovsky (Argentina), Gabriel Chade (Argentina) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă: Walter Lopez (Honduras) / VAR: Mauro Vigilano (Argentina), Fernando Guerrero (Mexic), Pau Cebrian Devis (Spania), Ricardo de Burgos Bengoetxea (Spania), Nicolas Taran (Uruguay)

Uruguay – Coreea de Sud a fost un meci de luptă, în care s-au confruntat tenacitatea sud-americanilor și hărnicia asiaticilor. Celeștii au avut două bare, alte câteva faze în care combinațiile Suarez – Nunez n-au reușit până la capăt și încă o fază în care Cavani a trecut la câțiva centimetri de gol. Pentru sud-coreeni Hwang UJ, Cho și Son au semnat cele mai mari ocazii însă până la urmă partida s-a încheiat fără goluri.

Uruguay – Coreea de Sud  0-0 (0-0)  (Grupa H)

• 24 noiembrie, ora 15:00
  • Doha, „Education City Stadium“
  • Cartonașe galbene: Caceres, / Cho, P. Bento

Uruguay: Rochet – Caceres, Jimenez, Godin (cpt), Olivera (79. Vina) – Valverde, Vecino (78. de la Cruz), Bentancur – Pellistri (88. Varela), Suarez (64. Cavani), Nunez. Antrenor: Diego Alonso

Coreea de Sud: Kim SG – Kim MH, Kim MJ, Kim YG, Kim JS – Hwang IB, Jung – Son HM (cpt), Lee JS (74. Son JH), Na (74. Lee KI) – Hwang UJ (74. Cho). Antrenor: Paolo Bento

Arbitri: Central: Clement Turpin (Franța) / Asistenți: Nicolas Danos (Franța), Cyrull Gringore (Franța) / Oficial 4: Istvan Kovacs (România) / Rezervă: Vasile Marinescu (România) / VAR: Jerome Brisard (Franța), Benoit Millot (Franța), Djibrill Camara (Senegal), Redouane Jiyed (Maroc), Rafael Foltyn (Germania)

Timp de o oră, Portugalia și Ghana au oferit un meci fără multe focuri de artificii. Portughezii au dominat dar au făcut-o mai degrabă steril, singurul care a fost un pericol constant, fiind Cristiano Ronaldo. Acesta a ratat în prima repriză două mari ocazii și a fost sancționat eronat cu fault în atac la o fază la care reușise să și înscrie. Joao Felix și-a trecut și el în cont o ocazie dar la pauză s-a intrat fără goluri. Debutul reprizei secunde a fost marcat de o schimbare de tactică în tabăra Ghanei, care a început să atace și chiar a fost aproape de gol după o fază superbă a lui Kudus. De înscris vor înscrie însă europenii, prin Ronaldo, care va transforma un penalty obținut tot de el, la o fază în care reluările nu prea confirmă decizia arbitrilor. Africanii însă nu cedează și, după o ocazie a lui Kudus, același jucător îi pune pe tavă lui Ayew golul de 1-1 iar acesta nu ratează. Ciudat însă, antrenorul Otto Addo decide să-i schimbe pe amândoi și la un minut distanță, Portugalia preia din nou conducerea prin Joao Felix, la o fază la care fundașul Salisu a greșit grav. Ghanezii își pierd capul, se aruncă în atac și vor fi pedepsiți doar două minute mai târziu, când noul intrat Leao face 3-1. Fernando Santos consideră meciul încheiat, îi scoate în minutul 88 pe Ronaldo, B. Silva și J. Felix dar la faza imediat următoare Bukari dă foc finalului partidei înscriind cu o puternică lovitură de cap. Iese și puțin scandal la mijlocul terenului, arbitrul american scoate niște galbene, dar mai important, arată 9 minute de prelungire. Portugalia s-a folosit de toate trucurile experienței pentru a-i ține pe adversari departe de poarta proprie asta până cu cu vreo 80 de secunde înainte de final, când Bukari trage amenințător dar puțin peste poartă. Diogo Costa repune de la 6 metri dar esta la un pas să piardă în fața aceluiași Bukari, care este incredibil de aproape de o egalare dramatică. Portughezii scapă cu fața curată după o repriză secundă extrem de spectaculoasă.

Portugalia – Ghana  3-2 (0-0)  (Grupa H)

• 24 noiembrie, ora 18:00
  • Doha, ”Stadium 974”
  • Au marcat: Ronaldo (65 – pen), J. Felix (77), Leao (80) / A. Ayew (74), Bukari (89)
  • Cartonașe galbene: Kudus, Ayew, Seidu, Williams / Perreira, B. Fernandes

Portugalia: Costa – Cancelo, Dias, Pereira, Guerreiro – B. Silva (88. Paulinha), Neves (77. Leao), B. Fernandes – Otavio (56. W. Carvalho), Ronaldo (cpt) (88. G. Ramos), J. Felix (88. J. Mario). Antrenor: Fernando Santos

Ghana: Ati-Zigi – Seidu (67. Lamptey), Djiku (90+2 Kyreh), Amartey, Salisu (90+2 Semenyo), Baba – Kudus (76. Bukari), Partey, A. Samed, A. Ayew (cpt) (76. J. Ayew) – Williams. Antrenor: Otto Addo

Arbitri: Central: Ismail Elfath (SUA) / Asistenți: Kyle Atkins (SUA), Corey Parker (SUA) / Oficial 4: Stephanie Frappart (Franța) / Rezervă: Karen Diaz Medina (Mexic) / VAR: Armando Villarreal (SUA), Drew Fischer (Canada), Alessandro Giallatini (Italia), Shaun Evans (Australia), Elvis Noupue (Camerun)

Ultimul meci al serii era cel care se aștepta să salveze spectacolul în această zi cu numărul 5 al Mondialului. Brazilia – Serbia promitea, prin prisma jucătorilor de mare calitate din loturile celor două echipe, dar și ținând cont de mentalitatea de luptători a sârbilor, să ofere un regal fotbalistic. Din păcate proverbul cu „pomul lăudat“ s-a adeverit și în acest caz. Fără să fie neapărat un meci slab, el nici nu s-a dovedit a fi unul memorabil, deoarece a propus o diferență mult prea mare de abordare din partea celor două echipe, care a transformat înfruntarea într-un clasic meci dintr-un favorit care domină și finalmente se impune în fața unui outsider intrat pe teren la mica ciupeală. Contrar așteptărilor, sârbii n-au avut curaj să-i atace pe brazilieni, mărginindu-se timp de 70 de minute să se apere organizat, ermetic, cu devotament, nimic de zis dar, în fața unor jucători precum cei ai Braziliei, dacă practici un asemenea joc, nu se pune problema de „dacă“ ci doar de „când“ va ceda reduta. S-a întâmplat în minutul 62 când o combinație în viteză i-a oferit lui Richarlison șansa de a împinge mingea în plasă din câțiva metri, pentru ca 11 minute mai târziu, același Richarlison să semneze cel mai frumos gol de până acum la acest campionat mondial, cu o preluare și o semifoarfecă demn de orice colaj cu goluri memorabile. Brazilia face primul pas spre titlul mondial la care aspiră.

Brazilia – Serbia  2-0 (0-0)

• 24 noiembrie, ora 21:00
  • Al Daayen, „Lusall Stadium“
  • Au marcat: Richarlison (62, 73)
  • Cartonașe galbene: Pavlovic, Gudelj, Lukic

Brazilia: Alisson – Danilor, Marquinios, T. Silva (cpt), A. Sandro – Paqueta (75. Fred), Casemiro, Neymar (79. Anthony) – Raphinha (87. Martinelli), Richarlison (79. G. Jesus), Vinicius Jr (75. Rodrygo). Antrenor: Tite

Serbia: V. Milinkovi-Savic – Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic (57. Radonjic), Lukic (66. Lazovic), Gudelj (57. Ilic), Mladenovic (66. Vlahovic) – Tadic (cpt), Mitrovic, S. Milinkovic-Savic. Antrenor: Dragan Stojkovic

Arbitri: Central: Alirez Faghani (Iran) / Asistenți: Mohammadreza Mansouri (Iran), Mohammadreza Aboulfazli (Iran) / Oficial 4: Maguette N’Dyaie (Senegal) / Rezervă: Malick El Hadj Samba (Senegal) / VAR: Abdullah Al-Marri (Qatar), Muhammad Taqi (Singapore), Anton Shchetinin (Australia), Pol van Boenkel (Țările de Jos), Ashley Beecham (Australia)