Camerun – Serbia  3-3 (1-2)  (Grupa G)

• 28 noiembrie, ora 12:00
  • Al Wakrah, „Al Janoub Stadium“
  • Au marcat: Castelletto (29), Aboubakar (63), Choup-Moting (66) / Pavlovic (45+1), S. Milinkovic-Savic (45+3), A. Mitrovic (53)
  • Cartonașe galbene: N’Koulou, Bassogog / Jovic (pe bancă), Milenkovic
  • Camerun: Epassy – Fai, Castelletto, N’Koulou, Tolo – Anguissa (81. Oum Gouet), Hongla (55. Aboubakar), Kunde (67. Ondoua) – Mbeumo (81. N’Koundou), Choupo-Moting, Toko Ekambi (67. Bassogog). Antrenor: Rigobert Song
  • Serbia: V. Milinkovic-Savic – Milenkovic, Veljkovic (78. Babic), Pavolovic (56. S. Mitrovic) – Zivkovic (78. Radonjic), Maksimovic, Lukic, Kostic (90+2 Djuricic) – Tadic, A. Mitrovic, S. Milinkovic-Savic (78. Grujic). Antrenor: Dragan Stojkovic
  • Arbitri: Central: Mohammed Abdulla Hassan (EAU) / Asistenți: Mohammed Al-Hammadi (EAU), Hasan Al-Mahri (EAU) / Oficial 4: Ma Ning (China) / Rezervă asistent: Shi Xiang (China) / VAR: Nicolas Gallo (Columbia), Juan Soto (Venezuela), Ezequiel Brailovsky (Argentina), Leodan Gonzalez (Uruguay) / Rezervă VAR: Gabriel Chade (Argentina)

Ziua a noua Mondialului a început cu, probabil, cel mai „nebun“ meci al turneului, de până acum. Înfrânte în primele partide, Camerun și Serbia s-au lansat într-o cursă către cele trei puncte, în care au lăsat la o parte orice prudență și tactică, oferind un fotbal ofensiv, spectaculos, am putea spune chiar romantic. Sârbii au început mai bine, cu A. Mitrovic ratând două ocazii mari (la una dintre ele mingea a lovit bara). Camerunezii au replicat direct cu gol, Castelletto reușind să înscrie într-o manieră puțin scontată, ținând cont de talia defensivei sârbe: cu capul. Elevii marelui Dragan Stojkovic s-au aruncat în atac dar au fost risipitori în ultima treime, asta până în finalul primei reprize când Pavlovic și S. Milinkovic-Savic au întors scorul într-o manieră entuziasmantă pentru suporterii europenilor. Mitrovic a găsit drumul spre gol imediat după pauză și la 3-1 toată lumea credea că deznodământul partidei e decis. Probabil asta au crezut și jucătorii sârbi, care însă au fost surprinși de o mutare foarte inspirată a lui Rigobert Song, care l-a trimis în teren pe Aboubakar, jucător ce imediat își va trece în cont un gol și o pasă de gol, care vor năuci Serbia. S-a terminat 3-3, un egal care n-o aproprie pe niciuna dintre echipe de calificare, dar care le menține încă în cursă.

Coreea de Sud – Ghana  2-3 (0-2)  (Grupa H)

• 28 noiembrie, ora 15:00
  • Doha, „Education City Stadium“
  • Au marcat: Cho GS (58, 61) / Salisu (24), Kudus (34, 68)
  • Cartonașe galbene: Jung WY, Kim YG / Amartey, Lamptey
  • Cartonaș roșu: P. Bento
  • Coreea de Sud: Kim SG – Kim MH, Kim MJ (90+2. Kwon KW), Kim YG, Kim JS – Hwang IB, Jung WY (78. Hwong UJ) – Kwon CH (Lee KI), Jeong WY (46. Na SH), Son HM (cpt) – Cho GS. Antrenor: Paolo Bento
  • Ghana: Ati-Zigi – Lamptey (78. D. Odoy), Amartey, Salisu, Mensah (88. Baba) – Partey, Abdul Samed – Kudus (83. Djiku), A. Ayew (cpt) (78. Kyereh), J. Ayew (78. Sulemana) – Williams. Antrenor: Otto Addo
  • Arbitri: Central: Anthony Taylor (Anglia) / Asistenți: Gary Beswich (Anglia), Adam Nunn (Anglia) / Oficial 4: Kevin Ortega (Peru) / Rezervă asistemt: Michael Orue (Peru) / VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia), Alejandro Jose Hernandez Hernandez (Spania). Kyle Atkins (SUA), Ricardo de Burgos (Spania) / Revervă VAR: Corey Parker (SUA)

Care erau șansele ca într-o singură zi să vedem nu unul ci două meciuri cu goluri, ocazii, răsturnări de scor și dramatism? Ei bine, chiar dacă puțini ar fi pariat pe așa ceva, iată că am avut și un Coreea de Sud – Ghana, aproape tras la indigo după meciul precedent. A fost o înfruntare între două echipe care nu știu să se apere și au mizat totul pe atac. Africanii pentru că poezia și spectacolul fotbalistic e în sângele lor, asiaticii pentru că spiritul lor le inoculează o singură direcție pe teren: spre poarta adversă. Ghanezii chiar au profitat de această mentalitate unidirecțională a coreenilor și, la abnegația de furnicuțe a echipei îmbrăcată în roșu, au răspuns în prima repriză cu două lovituri de măciucă, semnate de Salisu și Kudus. Cine a mizat pe demoralizarea coreenilor însă a greșit, deoarece aceștia nu au termenul în vocabular. Gue-Sung Cho a lovit de două ori și a restabilit egalitatea la capătul unei ore de joc. Asiaticii au continuat să caute golul victoriei dar după doar 7 minute îl vor primi pe cel al înfrângerii, semnat de același excelent Kudus. Sud-coreenii au atacat în valuri, centrările și șuturile au venit din toate părțile dar reduta ghaneză a rezistat. După 11 minute de prelungire, Son și colegii săi au beneficiat de un corner însă cum timpul de joc expirase, Anthony Taylor a fluierat scrupulos finalul declanșând o adevărată criză de furie din partea antrenorului Paolo Bento, care a și văzut cartonașul roșu, marcând astfel parcă dramatismul și tensiunea unui meci care cu siguranță va fi ținut minte mult timp de către toți cei care l-au urmărit.

Brazilia – Elveția  1-0 (0-0)  (Grupa G)

• 28 noiembrie, ora 18:00
  • Doha, „Stadium 974”
  • A marcat: Casemiro (84)
  • Cartonașe galbene: Fred / Rieder
  • Brazilia: Alisson (cpt) – Militao, Marquinios, T. Silva, A. Sandro (86. Telles) – Fred (58. B. Guimaraes), Casemiro, Paqueta (46. Rodrygo) – Raphinha (73. Anthony), Richarlison (73. G. Jesus), Vinicius Jr. Antrenor: Tite
  • Elveția: Sommer (cpt) – Widmer (87. Frei), Akanji, Elvedi, R. Rodriguez – Freuler, Xhaka – Rieder (59. Steffen), Sow (75. Aebischer), Vargas (59. E. Fernandes) – Embolo (75. Seferovic). Antrenor: Murat Yakin
  • Arbitri: Central: Ivan Barton (El Salvador) / Asistenți: David Moran (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam) / Oficial 4: Said Martinez (Honduras) / Rezervă asistent: Walter Lopes (Honduras) / VAR: Drew Fischer (Canada), Armando Villarreal (SUA), Kathryn Nesbitt (SUA), Fernando Guerrero (Mexic) / Rezervă VAR: Mahmoud Abourelregal (Egipt)

Brazilia a câștigat la limită meciul cu Elveția, dovedind, la fel ca în partida cu Serbia, că tot ceea ce trebuie să facă este să își păstreze calmul și răbdarea deoarece, indiferent cât de târziu, golul va veni. La câtă calitate individuală există în naționala carioca, pare imposibil ca cineva la un moment dat să nu găsească lovitura câștigătoare. În această seară n-a fost nici Richarlison, nici Raphinia sau Vinicius Jr, nici Gabriel Jesus intrat și el pe teren, ci tocmai Casemiro, care a arătat că nu este expert doar în blocarea atacurilor adverse ci și în deblocarea porților; a făcut-o în mare stil, cu un exterior devastator, care i-a vâjâit pe la urechi lui Sommer. Până atunci, Brazilia a oferit, mai ales în prima repriză. un joc lent, de măcinare a apărării adverse, prin multe pase mărunte, care au uzat în cele din urmă capacitatea de concentrare a defensivei elveține. Vinicius a semnat singura ocazie a primei reprize, când găsit excelent de Raphinha în colțul careului de 6 metri, nu l-a putut învinge pe Sommer. Europenii au venit de la cabine dispuși să iasă puțin la joc iar meciul s-a animat. Wiedmer a creat panică în careul mic al Braziliei, dar Sow n-a reușit lovitura decisivă la o minge bâlbâită de apărarea sud-americanilor. În replică, Vincius Jr. îl servește pe Richarlison cu o minge ideală în careul mic dar atacantul brazilian ajunge o fracțiune de secundă prea târziu. Câteva minute mai târziu, Richarlison îi întoarce serviciul lui Vinicius Jr iar acesta înscrie dar golul e anulat pentru că Richarlison se afla în ofsaid. Golul a venit, așa cum spuneam destul de târziu, în minutul 83 însă după ce tabela s-a deblocat, Brazilia putea chiar ridica proporțiile scorului dar Rodrygo a ratat două ocazii mari. Cu această victorie, multipla campioană mondială devine a doua echipă, după Franța, care își asigură calificarea în optimi la capătul primelor două partide din grupe.

Portugalia – Uruguay  2-0 (0-0)  (Grupa H)

• 28 noiembrie, ora 21:00
  • Ar Daayen, „Lusail Stadium“
  • Au marcat: B. Fernandes (55, 90+3 penalty)
  • Cartonașe galbene: Neves, J. Felix, Dias / Bentancur, Olivera
  • Portugalia: Costa (cpt) – Cancelo, Dias, Pepe, Mendes (42. Guerreiro) – B. Silva, Carvalho (82. Palhinha), Neves (69. Leao) – B. Fernandes, Ronaldo (82. G. Ramos), J. Felix (82 M. Nunes). Antrenor: Fernando Santos.
  • Uruguay: Rochet – G. Varela, Gimenez, Godin (cpt) (62. Pellistri), Coates, Olivera (86. Vina) – Valverde, Bentancur, Vecino (62. De Arrascaeta) –Cavani (73. L. Suarez), Nunez (72. M. Gomez). Antrenor: Diogo Alonso
  • Arbitri: Central: Alireza Faghani (Iran) / Asistenți: Mohammadreza Mansouri (Iran), Mohammadreza Abolfazli (Iran) / Oficial 4: Abdulrahman Al Jassim (Qatar) / Rezervă asistent: Saoud Almaqaleh (Qatar) / VAR: Abdullah Al Marri (Qatar), Shaun Evans (Australia), Anton Shchetinin (Australia), Redouane Jiyed (Maroc) / Rezervă VAR: Ashley Beecham (Australia)

Puțin mai târziu, la capătul ultimului meci al serii, avea să se califice în optimi și Portugalia, învingătoare în fața Uruguayului. Europenii au dominat prima repriză dar steril, cea mai mare ocazie fiind trecută în dreptul sud-americanilor, la o fază în care Bentancur a trecut prin toată apărarea portugheză dar a fost blocat de Diogo Costa. Repriza secundă începe cu o ratare a lui Joao Felix, scăpat singur în flancul stâng, dar tânărul atacant al lui Atletico trage în plasa laterală. Ocazia avea să anunțe golul care va veni câteva minute mai târziu. Bruno Fernandes execută o lovitură liberă mult din lateral stânga, Varela nu iese la ofsaid și îl ține în joc pe Cristiano Ronaldo, care pare că deviază balonul în plasă. Reluările arată că de fapt golul îi aparține lui Fernandes. Cristiano n-a atins balonul dar acțiunea sa a fost suficientă pentru a-l deruta pe portarul uruguayan. „Celeștii“ domină ultima parte a meciului, în special după cele câteva schimbări făcute de Diogo Alonso. Maxi Gomez trage fără preluare de la 18 metri dar mingea lovește bara. De Arrascaeta execută la colțul scurt o lovitură liberă dar Luis Suarez nu nimerește din câțiva metri decât plasa laterală. Apoi același De Arrascaeta e lăsat singur cu Diogo Costa dar nu reușește să salte mingea peste acesta. În final portughezii țin mai mult de minge în jumătatea adversă iar în minutul 90 primesc un cadou din partea celor de la VAR, și a arbitrului iranian, care dictează penalty la un henț pe care Gimenez, în cădere fiind, nu avea cum să-l evite, deoarece mișcarea de a te sprijini cu mâna de sol, pentru a atenua căderea, e una naturală, care ține de instinctul de conservare al fiecăruia. În sfârșit, Bruno Fernandes spune mulțumesc pentru al doilea 11 metri primit dubios de echipa sa, în tot atâtea meciuri, și lămurește definitiv soarta partidei. Mai mult, în prelungiri, mijlocașul lui United putea să reușească și hattrick-ul dar a lovit bara.

Iată care e și confederația grupelor G și H înaintea ultimei etape

Mâine începe runda a 3-a a fazei grupelor, una în care meciurile devin decisive pentru calificare. Tocmai de aceea, partidele din aceeași grupă se vor juca simultan. Programul de mâine este următorul:

• 17:00  Ecuador – Senegal  (Grupa A)  /  TVR 2
  • 17:00  Țările de Jos – Qatar  (Grupa A)  /  TVR 1
  • 21:00  Iran – SUA  (Grupa B)  /  TVR 2
  • 21:00  Țara Galilor – Anglia  (Grupa B)  /  TVR 1