macea5Echipa lui Costel Filipaș a mai „cules” trei puncte în drumul său spre Liga a IV-a. În fața a 30 de spectatori care au înfruntat canicula, Voința Macea  a rezolvat meciul cu Țiparul în prima repriză, după care a lăsat-o mai moale, prilej pentru vizitatori să umble la aspectul estetic al tabelei.
Chiar dacă au dominat partida încă din start, măcenii au deschis scorul de abia în minutul 20. Au făcut-o prin Jurcă, după pasa lui Drăgan. Acesta din urmă, a fost și la originea golului doi și asta pentru că a recuperat mingea după ce Țiparul a repus mingea de la centru și l-a găsit excelent în careu pe Gligor, care a marcat din lateral dreapta. Drăgan s-a aflat în sfârșit la finalizare, pentru 3-0, după ce Galfi a respins în față șutul lui Rădac. Apoi, mijlocașul Voinței a îndeplinit rolul pasatorului la „dubla” lui Jurcă. Chiar înainte de a intra la cabine, amfitrionii au dus scorul la 5-0, după ce Alin Gligor a transformat excelent o lovitură liberă de la marginea careului.
La reluare, a fost evident că măcenii au oprit „motoarele”, iar Flacăra a redus din diferență în minutul 55. Șulean a prins un șut frumos de la 22 de metri pentru 5-1. Ritmul a scăzut foarte mult în ultima parte a confruntării, așa că accelerarea lui Marton, din minutul 88, a surprins întreaga defensivă a măcenilor și partida s-a încheiat cu scorul de 5-2. Etapa viitoare, liderul Lgii a 5-a (Seria B) joacă tot în fața propriilor susținători, adversară fiindu-i echipa de pe locul 6, Unirea Gurahonț.
Macea: Potoreț – Stan, Țica, Ardelean – Bonț (63 Săcui), Drăgan, Husar, Rădac, Lăcătuș – Jurcă, Gligor.
Țipar: Galfi – Polczo, Tira (46 Hegheduș), Papp – Gubani, Manga, J. Troiak, Șulean (61 F. Troiak), Dome – Somorai, Marton.
Arbitri: Sergiu Cîrmaci – Flavia Dumitru, Cristian Takacs. Observatori AJF: Traian Enoiu, Iosif Lovas.