„Bătrâna Doamnă” nu și-a atins scopul în partida cu FC Baia Mare și anume bifarea primei victoria stagionale pe teren propriu. Poate, la cum s-au defășurat ostilitățile în prima repriză, dar și vreo 10-15 minute după pauză, „alb-roșii” chiar se pot declara mulțumiți cu remiza (1-1), deși există și un anumit regret pentru nevalorificarea ocaziilor din final.

La finalul disputei Roland Nagy și-a băgat elevii într-o scurtă ședință, iar la conferința de presă a avut destule regrete. „Nu putem fi mulțumiți pentru că prelungim această serie de rezultate fără victorie acasă. Credeam că putem rezolva această problemă, dar, din păcate, nu s-a întâmplat asta. Pe lângă faptul că am întâlnit o echipă foarte bună, poate printre cele mai bune întâlnite în acest campionat, am absenți în multe momente ale meciului. Cred că am făcut cea mai proastă repriză din acest sezon și aici mă refer la prima parte, când am contat doar prin șuturile de la distanță ale lui Burlă. În rest, am fost moi, am stat departe de adversari, au fost doar mici zvâcniri în atac din partea noastră. În repriza secundă, pe fondul schimbărilor, parcă s-a mai schimbat ceva. Am intrat și cu inima pe teren, am reușit să punem probleme, am și marcat, iar finalul ne-a aparținut și chiar puteam obține și mai mult”, a precizat „principalul” arădenilor.

Practic, în afara ocaziei irosite de Rus după pasa luminoasă a lui Copil, utiștii au pus probleme în atac doar prin fundașii săi: Manea, Botiș și Burlă, dacă ținem cont de faptul că acesta din urmă doar miercuri a urcat în linia de mijloc până în minutul 62. „Într-adevăr, am pus puține probleme prin atacanți, dar asta și pentru că Baia Mare s-a organizat foarte bine pe faza de apărare. A avut o dinamică extraordinară în momentul în care pierdeau mingea, era foarte greu să-i surprindem. Nu întâmplător această echipă este pe primul loc, joacă în optimile Cupei României cu Steaua și are rezultatele pe care le are. Dar, repet, nici noi nu am fost astăzi (n.a. miercuri) ceea ce trebuia să fim, să fim mai periculoși în special pe benzi, iar absența lui Strătilă ne-a încurcat puțin în acest sens. Rămânem doar cu un punct din acest meci, nu ne mai gândim că suntem neînvinși de 7-8 meciuri, avem doar regretul că nu am putut câștiga astăzi (n.a. miercuri)”, a adăugat Nagy.