Naţionala de Handbal Feminin a României a câştigat, duminică, la Herning, medalia de bronz a Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins reprezentativa Poloniei, în finala mică, cu scorul de 31-22 (15-8), tricolorele obţinând o medalie mondială după 10 ani şi prima de bronz din istorie.
Marcatoarele echipei României au fost Neagu 10 goluri, Manea 4, Ardean-Elisei 3, Geiger 3, Vizitiu 3, Buceschi 2, Nechita 2, Szucs 1, Tănăsie 1, Marin 1, Perianu 1, iar pentru Polonia s-a remarcat Achruk, cu 6 reuşite. MVP-ul finalei mici a fost Cristina Neagu.
Polonia a fost condusă de pe banca tehnică de danezul Kim Rasmussen, care este şi antrenorul campioanei României, CSM Bucureşti.
Echipa României a încheiat Campionatul Mondial cu o medalie – bronz în acest caz, după 10 ani de când a urcat ultima dată pe podium, la ediţia din 2005, când a cucerit medalia de argint, fiind învinsă atunci de Rusia (scor 23-28). Medalia de bronz cucerită de România este prima din istoria participărilor sale la Campionatul Mondial, după cinci finale mici jucate în competiţie, anterior având o medalie de aur (1962) şi două de argint (1973 şi 2005).
Anterior, la CM din Danemarca, tricolorele au obţinut următoarele rezultate: în grupa D, pe care a încheiat-o pe locul 4 – 47-14 (23-3) cu Puerto Rico, 36-20 (18-12) cu Kazahstan, 18-26 (12-13) cu Spania, 22-26 (10-13) cu Norvegia şi 27-30 (16-17) cu Rusia, în optimile de finală – 25-22 (13-18) cu Brazilia, în sferturile de finală – 31-30 (13-10, 27-27) cu Danemarca şi în semifinale, 33-35 (14-17, 27-27) cu Norvegia, ultimele două partide fiind decise după prelungiri.
Premii dublate pentru handbaliste?
Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că premierul Dacian Cioloş i-a trimis un sms prin care l-a anunţat că va face toate eforturile pentru a dubla premiile cuvenite echipei României după câştigarea medaliei de bronz mondiale.
„Am primit acest sms de la premierul Dacian Cioloş, în care îmi spune că încearcă să suplimenteze prima pe care urmează să o primească fetele. Este un gest minunat şi îi mulţumim. Nu ştiu exact suma care li se cuvine, dar m-a surprins acest gest şi am încredere că se vor face eforturi la nivelul Guvernului. Oamenilor buni li se întâmplă lucruri bune. Aş mai spune că a fost surprinzător pentru mine să descopăr că performanţa poate fi abordată şi altfel, mă refer la metodele antrenorului Tomas Ryde. Am crezut în acest antrenor şi, probabil, dacă astăzi nu aveam această medalie, urma să fiu «crucificat»”, a declarat Dedu pentru MEDIAFAX.
Premiul pentru medalia de bronz câştigată de handbalistele României este de 14.800 de lei pentru fiecare jucătoare, ministrul Sportului, Elisabeta Lipă, declarând pentru MEDIAFAX că acesta poate fi dublat şi că a discutat cu premierul Dacian Cioloş şi în vederea unor suplimentări peste suma dublată.
Neagu – cea mai prolifică jucătoare
Handbalista Cristina Neagu a cucerit titlul de golgeter al Campionatului Mondial din Danemarca, cu 63 de goluri, echipa României câştigând, duminică, în premieră, medalia de bronz a competiţiei, în timp ce medalia de aur a revenit Norvegiei, iar cea de argint, Olandei.
După 9 meciuri disputate de echipa României la Campionatul Mondial din Danemarca, la finalul cărora a câştigat medalia de bronz, handbalista Cristina Neagu a cucerit şi titlul de golgeter al competiţiei, cu 63 de goluri marcate.
În 2015, nu este singura realizare a sportivei în vârstă de 27 de ani, ea fiind şi câştigătoare a Ligii Campionilor, cu Buducnost Podgorica (Muntenegru), şi, totodată, golgeter şi al acestei competiţii, cu 102 goluri.