rusineuLa pol opus față de Ineu, UTA a abordat cu destulă precauție ultimul derby arădean al toamnei. Zărăndanii au avut început bunicel de meci, cu Purece, Filimon sau Kocsis activi în faza de atac, dar trupa lui Nagy a des­chis scorul după ce a realizat că nu e cazul să se alarmeze prea tare: Strătilă a centrat de pe dreapta, duelul dintre Ousmane și un apărător ineuan din gura porții a fost zadarnic, mingea i-a depășit, dar Cipri Rus a fost la locul potrivit și a marcat din 3 metri, 0-1 (15)!
Amfitrionii au dorit să aibă reacție, dar tot ce au realizat a fost un „galben” al lui Purece pentru fault la Varga (19). Ousmane (27, 33) și Filaret (30) au fost aproape să ridice avantajul, dar fie Bak a fost inspirat, fie ținta a fost de puțin ratată. În ultimul minut al reprizei, Georgiu a cerut penalty, dar fără ecou.
Ineul a fost mai vioaie în primele minute din actul doi. Filimon a reușit, în fine, să se desprindă din marcajul lui Botiș și Filaret, dar Bodea i-a prins lovitura de cap (55).
Sforțările trupei lui Sculici au fost oprite de cel mai frumos moment al meciului, când Botiș a marcat un gol magnific: Strătilă a centrat din corner, căpitanul și-a ridicat mingea prin stop pe piept undeva la 14 metri și a trimis sub bară cu o foarfecă fantastică, 0-2 (62)!
Alb-albaștrii au intrat în corzi, imediat Hlistei a făcut 0-3, la prima sa atingere de balon: Ousmane i-a centrat la semiînălțime de pe dreapta, iar blondul mijlocaș a plonjat și a înscris cu capul (64).
La scurt timp, același Hlistei a tras, parcă intenționat, în Tuduroiou, din 16 metri, mingea a deviat la Leucuța, care a trimis lângă bară,0-4 (71)!
Pentru utiști și numeroasa galerie ce i-a însoțit, timpul rămas până la ultimul fluier s-a scurs în acord perfect cu cromatica aurie desprinsă din parcul în care e amplasat stadionul din Ineu. Dar pe sâmbăta viitoare, tabăra lui Roli Nagy a dat comandă la pizza!
Ineu: Bak – Ev. Wild, Tudoroiu, Bilia, Talpaș, -Tomuț, Stănaia  – Georgiu (86 Boldizsar), Purece (69 Șulumberchean), Kocsis-  Filimon. Antrenor: Cristi Sculici
UTA: Bodea – Voicu, Filaret, Botiș, Burlă – Strătilă, Varga (67 Leucuța), Chindriș, Dragoș (46 Copil) – Ousmane (73 Bulza), Rus (63 Hlistei). Antrenor: Roland Nagy
Arbitri: Cristian Brașoveanu – George Suciu, Monica Rigo (toți Cluj). Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara), Mirel Biriș (Deva)