UTA s-a deplasat în Ungaria pentru o singură repriză contra celor de la Elore Bekescsaba și un antrenament de 30 de minute pe care Laszlo Balint l-a condus după ce testul cu maghiarii a fost întrerupt. În prima repriză, confruntarea cu divizionara secundă maghiară a fost destul de echilibrată, cu puține ocazii de gol. Buhăcianu a avut un șut bun de la marginea careului înainte de a fi eliminat de pe teren, dar și Iacob a intervenit salvator în fața lui Faragó, scăpat singur spre poartă.
În fine, Laszlo Balint a decis ca în loc să mai dispute 45 de minute în fața unei trupe maghiare destul de agresivă și fără posibilitatea de a-l mai introduce pe teren pe Buhăcianu să conducă un mini-antrenament pe terenul bun pe care s-a și jucat o repriză din UTA – Elore Bekescsaba: 0-0. „A fost decizia mea să renunț la repriza secundă. Am venit aici să fac un antrenament complet, nu să joace 10-15 minute jucătorii de bază. Vali Buhăcianu a fost eliminat pentru că ar fi scuipat la un meleu, ceea ce sub nicio formă nu e adevărat. Acest lucru, plus faptul că Moise a ieșit accidentat după o intrare tare, a adus nervozitate în rândurile noastre. Așa că, pentru a evita orice alte probleme, am preferat să optăm pentru un antrenament”, a explicat antrenorul principal al „roș-albilor”.
Într-adevăr, Moise a fost călcat pe un tendon de un adversar și nu a mai putut reintra în joc. Cum și așa arădenii au destule probleme medicale la nivel de lot, ultima fiind cea a lui Alex Ioniță care nu a făcut deplasarea în Ungaria din cauza unei accidentări la cot, Laszlo Balint nu a dorit să-și mai expună elevii la „tratamentul” maghiarilor. Nici atitudinea arbitrului nu a fost corespunzătoare, atâta timp cât fotbalistul care l-a faultat pe Buhăcianu la faza din care s-a născut meleul și apoi elimi­narea golgheterului utist primise doar cartonaș galben.
Elore: Ribánszki – D. Szalai Dániel, S. Nagy, M. Farkas, M. Mészáros – Váradi, T. Kovács – Pantovic, Máris, Olasz – Faragó. Pe bancă: Uram, D. Tóth, E. Burai, B. Károly, Hursán, Gréczi, Babinyecz Balázs. Antrenor: Szabolcs Schindler
UTA: Iacob – A. Rus, Ilie, Șeroni, Tomozei – Oroian, Moise, Lorenzi, Ursu – C. Rus, Buhăcianu (30 Vulturar). Pe bancă: Bolboașă – Melinte, Salka, Deta, Hrezdac, Vulturar și Gavrilă. Antrenor: Laszlo Balint
După mini-ședința de pregătire ținută la baza Academiei din Bekescsaba, utiștii au luat masa alături de formația maghiară, relațiile între cluburi rămânând bună în ciuda scânteilor survenite în timpul reprizei amicale. Doar arbitrul a fost dintr-un alt film, ținând cu tot dinadinsul să iasă în evidență cu decizia de a nu-l reprimi pe Buhăcianu pe teren în actul secund, deși acesta nu făcuse nimic grav.
Vă reamintim că UTA a stat în etapele 10 și 11 din Liga a II-a ca urmare a convocărilor la naționala Under 19 ale lui Miculescu și Isac. Partidele cu Rapid și Chiajna au fost reprogramate pentru 20 și 27 noiembrie.